Ми звикли до історії лікування українських пацієнтів за кордоном настільки, що часто недооцінюємо вітчизняну медицину.
Але цього разу сталося навпаки: родина з Північної Ірландії здолала 3000 км, щоб звернутися по допомогу саме до спеціалістів Центру нейрохірургії та хірургічного лікування епілепсії у Львові.
4-річна Рейчел хвора на епілепсію, через що постійно страждає на судомні напади. Львівські лікарі успішно прооперували дівчинку, видаливши частину півкулі мозку. Подробиці порятунку дитини розповідаємо далі.
Як повідомляє Перше медичне об’єднання Львова, дитячі нейрохірурги видалили частину півкулі мозку 4-річній пацієнтці, аби позбавити важких судомних нападів. Вони стримували розвиток дитини та несли загрозу життю.
Родина Рейчел здолала 3000 км, аби звернутися по допомогу до дитячої лікарні Святого Миколая. Тут лікують дітей з різних куточків України, проте вперше за свою історію — дитину з-за кордону.
Рейчел Гріббен живе у невеличкому місті в Північній Ірландії. Вона — третя донька у родині. У півтора року батьки помітили, що дитина відстає в розвитку, а ще в неї з’явилися незначні посмикування тіла.
Через декілька місяців Рейчел перенесла перший важкий судомний напад. Медики діагностували епілепсію з епілептичними спазмами.
Це вид судом, за яких по всьому головному мозку виникають розряди. Лікарі тако діагностували фокально-кортикальну дисплазію, тобто погано розвинені звивини мозку, які й провокували судоми.
Протисудомна терапія зменшила кількість нападів, але вони регулярно продовжувались і стримували розвиток дівчинки.
Тоді, звернувшись до відомого американського нейрохірурга Люка Томича, вони дізнались, що 80-90% нападів можна зупинити шляхом хірургічного втручання.
Нейрохірург порадив родині звернутися за допомогою до команди українських спеціалістів, яку очолює нейрохірург дитячої лікарні Святого Миколая Михайло Ловга.
Попри загрозу ракетних обстрілів, батьки Рейчел приїхали у Львів, де розташована дитяча лікарня Святого Миколая.
За словами мами Рейчел Кетрін, перший сигнал повітряної тривоги дуже їх налякав:
Коли ми сиділи в укритті лікарні з іншими мамами, дітьми, моє серце просто розбилось.
Львівські нейрохірурги почали підготовку до операції. Невролог-епілептолог Марія Павлюк із колегами провела повне обстеження дитини для визначення максимально точного розташування вогнища епілептогенної активності.
Фото: Facebook
Згодом, після детального обстеження, нейрохірурги почали планувати операцію для Рейчел. Враховуючи вік пацієнтки та складність операції, було надважливим знайти безпечний спосіб для доступу до ураженої ділянки мозку.
— Ми обрали цікавий комбінований доступ. Поетапно відкрили порожнину черепа, знайшли змінену зону, відділили її й поетапно від’єднали. А потім видалили повністю, — згадує Михайло Ловга, лікар-нейрохірург, керівник напрямку дитячої нейрохірургії та психоневрології лікарні Святого Миколая.
Він розповів, що вкрай важливим було залишатися максимально далеко від ділянки, яка відповідає за рухи кінцівками.
Однак фокальна кортикальна дисплазія, тобто змінена частина мозку, що провокувала напади, була дуже близько до тієї зони.
Лікарі прийняли рішення працювати спільно з нейрофізіологами, використовуючи надсучасні технології — інтеропераційний моніторинг та навігаційну систему, які допомагають уникнути пошкоджень здорових ділянок мозку.
Операція тривала сім годин і завершилась успіхом. Завдяки оперативному втручанню вдалось повністю позбутися судом, які більше не затримуватимуть розвиток дитини.
Наразі Рейчел вже повернулася до Північної Ірландії. Її батьки безмежно вдячні львівським лікарям за порятунок своєї доньки.
Для лікування симптомів епілепсії можна використовувати не лише ліки, але й медичний канабіс. Читай детальніше про те, як медичний канабіс зупиняє симптоми хвороби.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.