Коли здається, що довга та виснажлива боротьба з раком нарешті позаду, іноді стається те, що позбавляє останньої надії — рецидив онкології. Це стає приголомшливою несподіванкою для людини, але лікарі кажуть: це цілком реальній перебіг подій.
Онкологи розповіли Фактам.Здоров’я, чому відбувається рецидив та які стадії раку бувають.
Як пояснюють лікарі, у медицині існує загальноприйнята система класифікації стадій раку. Нульова стадія — це передраковий стан, за якого злоякісна пухлина замкнена у своїх межах, а патогенні клітини не виходять назовні й не поширюються на органи. Якщо виявити рак в цей період, то ймовірність успішного лікування — 99%.
На інших стадіях лікувати онкологію стає складніше, але все ще можливо:
Коли курс терапії успішно завершується, лікарі говорять про початок ремісії, а не про повне одужання, пояснює лікарка Людмила Сердюк. Це пов’язано з тим, що діагности могли не виявити кілька ракових клітин, від яких не позбулися за допомогою терапії. Згодом ці клітини можуть набрати сили та знову почати свою агресію на організм.
Ракові клітини також можуть перейти в сплячий режим і активуватися під впливом різних чинників. Наприклад, спусковим гачком до запуску механізму росту пухлини може стати сильний стрес.
Статистика свідчить, що якщо через п’ять років рецидиву не сталося, лікарі можуть зі значним ступенем впевненості вважати, що рак остаточно поборений.
А за останні роки лікарі наблизилися до розробки нових методів профілактики та раннього виявлення рецидивів.
Ми також розповідали про нову розробку вчених, яка дозволить визначати рак до появи пухлини.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.