Повномасштабне вторгнення Росії в Україну перетворило війну на справу кожного. Ми маємо сприяти перемозі різними способами: і в тилу, і на фронті. Але остаточний результат вирішується саме там, на передовій. Армія вимагає нового поповнення, тому чоловіки призовного віку отримують повістки. У деяких виникає питання: чи можуть вони відмовитися від мобілізації.
Про правові аспекти цього кроку порталу Факти розповів член Асоціації правників України, юрист LCF Law Group Володимир Романчук.
Під час дії воєнного стану будь-який чоловік, який отримав повістку, має у визначений термін, звернутися до вказаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
За чинним законом України Про військовий обов’язок і військову службу, він не має права відмовитися від мобілізації. Якщо чоловік вчиняє саме так — буде притягнутий до адміністративної та кримінальної відповідальності — каже юрист.
Якщо чоловік написав заяву про відмову від вручення повістки, він понесе адміністративну відповідальність відповідно до статті 210-1 КУпАП.
За заяву на відмову від мобілізації на особу накладають штраф на суму від 17 до 25 тисяч гривень, а також можуть позбавити права керувати транспортним засобом.
Якщо особа, яка отримала повістку, без будь-якої поважної причини не з’являється до ТЦК та СП (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), то на неї буде накладений штраф.
Чоловіки, які систематично ухиляються від мобілізації, понесуть кримінальну відповідальність.
За це правопорушення законом передбачане позбавлення волі строком від 3 до 5 років.
Процедура оформлення штрафу максимально спрощена і справа не передається до суду.
Керівник ТЦК чи СП складає протокол про адміністративне порушення. Його розглядають у ТЦК чи СП та виносять рішення щодо притягнення до відповідальності.
Якщо чоловік не згоден з рішенням ТЦК чи СП про накладення на нього штрафу за відмову від мобілізації, він може оскаржити рішення в суді.
Якщо є поважні підстави для того, щоб притягнути до кримінальної відповідальності — тоді співробітники ТЦК та СП передають справу до правоохоронних органів і ті відкривають кримінальне провадження.
Раніше ми розповідали, чи підлягають призову чоловіки з інвалідністю 3 групи.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.