Пошук шляхів боротьби з раком — одне із завдань, якому науковці у всьому світі приділяють багато уваги. Вони винаходять пігулки від раку, а також нехірургічні способи видалення пухлини.
Sciencealert повідомляє, що вчені відкрили новий спосіб знищення ракових клітин. Проводили дослідження й стимулювали молекули аміноціаніну ближнім інфрачервоним світлом, вони почали синхронно вібрувати, достатньо, щоб розбити мембрани ракових клітин.
Молекули аміноціаніну вже використовуються в біовізуалізації як синтетичні барвники. Зазвичай їх використовують в низьких дозах для виявлення раку, вони залишаються стабільними у воді та дуже добре прикріплюються до зовнішньої частини клітин.
Дослідницька група з Університету Райса, Техаського університету A&M і Техаського університету стверджує, що новий підхід є значним покращенням у порівнянні з іншим типом молекулярних машин, що вбивають рак. Розроблені раніше молекулярні машини, які називають двигунами типу Ферінга також можуть руйнувати структури проблемних клітин, але нові роблять це краще.
Це ціле нове покоління молекулярних машин, які ми називаємо молекулярними відбійними молотками, — каже хімік Джеймс Тур з Університету Райса.
Він пояснює, що нові молекулярні машини рухаються більш ніж у мільйон разів швидше, ніж колишні двигуни типу Ферінга, і їх можна активувати ближнім інфрачервоним світлом, а не видимим світлом.
Використання ближнього інфрачервоного світла є важливим, оскільки воно дозволяє вченим проникати глибше в організм. Рак кісток і органів потенційно можна лікувати без операції, щоб дістатися до пухлини.
Випробування проводили на культивованих ракових клітинах, вирощених у лабораторії. Метод молекулярного відбійного молотка показав 99% руйнування клітин. Цей підхід також випробували на мишах з пухлинами меланоми, і половина тварин залишилася без раку.
Структура та хімічні властивості молекул аміноціаніну синхронізуються з ближнім інфрачервоним світлом. Під час руху електрони всередині молекул утворюють те, що називається плазмонами — сутності, що вібрують, які керують рухом усієї молекули.
— Це перший випадок, коли молекулярний плазмон використовується, щоб збудити всю молекулу та фактично створити механічну дію, яка використовується для досягнення певної мети — у цьому випадку розриву мембрани ракових клітин, — пояснює хімік Цицерон Аяла-Орозко з Університету Райса.
Плазмони мають руку з одного боку, яка допомагає з’єднати молекули з мембранами ракових клітин, тоді як рухи вібрацій розбивають їх на частини. Дослідження ще перебувають на початковому етапі, але результати вже є багатонадійними. Дослідження опубліковано в журналі Nature Chemistry.
Раніше ми розповідали, що штучний інтелект допомагатиме в діагностиці раку. Читай за посиланням, як розробка працюватиме в Україні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.