На Харківщині росіяни під час окупації розмародерили місцеву радіостанцію, забравши, серед іншого, компʼютер з записами програм та заставками. Тепер, пропагандисти найняли колаборантів, які повтікали у РФ, мовлять з Бєлгородщини українською мовою, просуваючи потрібні наративи.
Директор локальної радіостанції з Балаклії Слобожанське ФМ розповідає, що навесні 2022 року в їхньому приміщенні працювала окупаційна радіостанція.
До повномасштабного вторгнення ця станція мовила в кількох містечках Харківщини. Після приходу росіян, усе обладнання було або знищене влучаннями, як в Ізюмі, або розкрадене і вивезене, як у Бурлуку.
На початку лютого 2023 року в Харкові на півночі області почала звучати українська та закордонна музика. Але це було не Слобожанське ФМ.
Близько двох місяців їхній клон транслював лише музику та набирав слухачів, привчав до себе. А вже з весни 2023 року й дотепер на цій радіостанції виходять випуски новин українською мовою, бо просто запускати російську пропаганду вже не ефективно — українці не приймуть її. Тож окупанти вдалися до більш витончених методів.
Один з голосів радіостанції-клона називається Марічкою Мазур. Вона, наприклад, повідомляє про відключення води у Харкові. І наче нічого сумнівного. Проте потім голос розповідає, що з міста тікають люди, а українці підриваються на мінах ЗСУ в Україні. В інших випусках між безневинними та справжніми новинами про ремонт лікарні розповідають також про біолабораторії США в Україні.
Директор Слобожанське ФМ Михайло Зубаренко каже, що їм з колегами вдалося з’ясувати, що сигнал йде десь з Бєлгородської області. Однак російські пропагандисти постійно змінюють частоту мовлення.
Фото: Unsplash
Російську пропаганду в українському ефірі мають усі прикордонні та тимчасово окуповані населені пункти ще від 2014 року. А з початком повномасштабного вторгнення Росія вкладає у посилювачі та інше обладнання величезні кошти.
Вони постійно можуть змінювати частоту своєї трансляції, але за допомогою громадських активістів, влади на місцях та співробітників СБУ вдається відслідковувати та оперативно вживати заходи з нейтралізації цього ефіру.
Головний редактор харківського радіо Накипіло Євген Стрельцов каже, з найперших годин повномасштабного вторгнення росіяни масово почали захоплювати українські частоти.
Своїм сигналом добивати окупаційні радіостанції можна завдяки спеціальним посилювачам, поки цей сигнал не вдасться нейтралізувати. Та росіяни вилізають вже на іншій частоті або ставлять ще потужніший посилювач.
Тут вже є два шляхи протидії. Перший — це глушити їхній сигнал. І в рамках реалізації цієї задачі Кабміном була ухвалена постанова про створення так званого поясу безпеки, куди увійшло дев’ять областей. На це виділено 150 мільйонів гривень.
Втім прифронтові Донецька, Луганська, Херсонська та Запорізька області чомусь не увійшли до цього списку. Нацрада звернулася до Кабміну, що потрібно ще 15 мільйонів.
Михайло Зубаренко з Балаклії каже, в Україні недооцінюють впливу радіо та телесигналу. Надто, коли йдеться про окуповані землі, де люди сидять без світла, зв’язку та будь-якого доступу до інформації.
Цими засобами можна впливати на те, щоб формувати свідомість тих людей, які опинились в окупації.
Водночас РФ продовжує проводити інформаційно-психологічні операції проти українців, аби схилити їх до потрібної для себе думки. Та для того, щоб їм не піддаватись, читай, що варто знати про ІПСО.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.