У світі кожна третя жінка страждала від насильства — будь-якого, від психологічного до фізичного. І лише 40% з усіх постраждалих зверталися по допомогу. З них — всього 10% тих, хто за допомогою ішов до поліції.
Аби превентувати випадки насильства, щорічно світ проводить акцію 16 Днів проти насильства, в рамках якої суспільство знову розвʼязує важке питання.
Представниця ООН жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш у телемарафоні Єдині новини розповіла Яні Брензей про тему насильства в Україні. Представниця пояснює, що гендерно-зумовлене насильство — насильство за ознакою статі.
Часто, якщо людина має більшу владу через свою стать, то вона чинить насильство проти інших. В Україні поширені такі випадки, а особливо ці ситуації породила агресія РФ. Водночас проблема гендерної дискримінації досі не вирішена.
— На жаль, в усьому світі гендерно-зумовленого насильства зазнають здебільшого жінки та дівчата, а також представники ЛГБТ та трансгендерні люди. Крім того, у випадках гендерно-зумовленого насильства присутнім є такий чинник, як влада, тож дуже часто насильство чинять ті, хто має владу.
Саме тому ми говоримо, що гендерно-зумовлене насильство спрямоване саме на жінок та дівчат, адже часто вони не мають такої ж сили, як чоловіки та хлопці, — висновує Сабін Фрейзер Гюнеш.
На жаль, повномасштабна війна РФ проти України породила чимало випадків насильства всередині нашої держави. І частина із цих випадків є гендерно-зумовленими, але інша частина — ні.
За словами представниці ООН жінки, гендерно-зумовлене ділиться ще на два типи: сексуальне насильство, яке вчиняли військові РФ стосовно українських людей, а також домашнє насильство чи насильство всередині громади. Як правило, такі випадки насильства виникають через велику напругу.
Гендерно-зумовлене насильство є світовою проблемою, але деякі країни мають кілька інструментів, що здатні регулювати та зменшувати кількість його випадків.
— Першим способом передбачити та усунути насильство є обізнаність. Варто, аби люди розуміли, що гендерно-зумовлене насильство — це не нормально, воно має каратися, — пояснює Сабін Фрейзер Гюнеш.
Ні, чоловік не випадково вдарив жінку по обличчю, це не прощається, це не “сама винна”, не “довела”. Такі речі мають каратися.
Наступним важливим кроком у боротьбі проти гендерно-зумовленого насильства є робота поліції та судових органів, аби правоохоронці були обізнаними у такому типі насильства та вміли йому протидіяти.
Сабін Фрейзер Гюнеш наголошує: для того, щоб захистити громадян України від гендерно-зумовленого насильства, варто постійно покращувати судову систему. Для цього необхідні тренінги, лекції та навчання, адже система має відповідно реагувати.
Unsplash
Також, як наголошує експертка, дуже важливо, аби жінки знали про притулки при жіночих організаціях, куди б вони могли піти після пережитого насильства, а також повинні існувати судові приписи, за якими чоловіки, які вже скоїли один раз насильство, більше не змогли наближатися до цих жінок.
Важливо також й починати навчання дітей з малого віку, аби пояснювати й хлопцям, й дівчатам, що гендерно-зумовлене насильство — як і будь-яке інше — не є нормою та не має бути присутнім в нашому суспільстві.
— Поширені стереотипи про жінок потрібно викорінювати вже під час навчання, аби не давати шансу гендерно-зумовленому насиллю, — наголошує Сабін.
Україна за глобальними показниками гендерної рівності перебуває приблизно на середині, на 100 місці зі 150 можливих.
Це є трохи неочікувано, бо ситуація могла б бути й кращою. Адже нині, під час повномасштабного вторгнення, ми бачимо жінок у ЗМІ, на фронті, у бізнесі та громадському суспільстві.
Однак можу сказати, що однією зі сфер, де Україна ще не досягла того прогресу, є політика. Наразі у Кабміні є лише пʼять жінок, при тому, що загальна кількість місць сягає 22. Та ж історія і з українським парламентом, тож це той шлях, який Україні ще доведеться пройти, — висновує представниця ООН жінки.
Яна Брензей навела приклад, що з результатів останніх опитувань велика частка громадян досі не вбачає проблеми гендерної нерівності.
За словами Сабін Фрейзер Гюнеш, все це наслідки вкорінення гендерних стереотипів в головах громадян. Адже багато українців досі вважає, що це нормально — якщо жінка після одруження залишається вдома, а якщо народжується дитина, то дбати про неї має саме жінка.
Рідко звертають увагу й на розрив в оплаті праці. Існують стереотипи, які ми навіть не ставимо під сумнів.
— У всьому світі ми спостерігаємо, що у країнах, де не досягнуто гендерної рівності, істотно більше та частіше відбувається насилля, зумовлене гендером. Адже якщо жінки вважаються неповноцінними, то звісно проти них легше коїти насильство.
Нині Україна стрімко розвивається у цьому питанні, зокрема й через співпрацю уряду з ООН жінки. Організація займається саме проблемою сексуального насильства під час конфлікту та гендерно-зумовленим насильством.
Для подолання проблеми гендерної нерівності треба залучати й батьків. Що таке гендерно-нейтральне виховання та які його особливості: читай в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.