Багато хто чув про мікрокредити — це “швидкі” гроші, позики, які дають нібито без застави, але в договорі, який зазвичай не читають, дрібним шрифтом прописані жахливі умови.
Аби не втрапити до складної ситуації, коли борг зростає щогодини, а повернути його не реально, читай детальніше, як уряд планує боротися з мікрокредитами та в чому їх небезпека.
З початку повномасштабного вторгнення кількість виданих швидких кредитів упала, але зараз вона почала стрімко зростати. За перший квартал 2023 року заборгованість українців за такими мікрокредитами складає 8,7 млрд грн.
Національний банк України стурбований цією історією, тому шукає шляхи регулювання сфери мікрокредитів. Народний депутат та голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев розповів Вадиму Карп’яку, як уряд боротиметься з мікрокредитами.
Нині розробили законопроект, що регулюватиме діяльність структур, які видають мікрокредити. Він рекомендований до першого читання.
Сьогодні ставка за такими кредитами дуже відрізняється на ринку. Є спекулятивні організацїі, які надають кредити людям, та нічого не перевіряють. Інколи люди беруть 20, 30 кредитів.
Є компанії, що видають швидкі кредити під 3-5% на день. Також Данило Гетманцев розповів про компанії, де є понад 50 тис. відсотків річних. Люди, які опиняються в таких кредитних умовах, потім не можуть з них вибратися та розраховуються все життя.
Законопроект має на меті унеможливити подібні кабальні умови, прописані дрібним шрифтом, автоматичну пролонгацію договорів, інші “фішечки”, яких люди не помічають під час укладення договорів, а також обмежать відсотки.
У законопроекті ставку обмежено до 1% на день нарахування за кредитами.
До другого читання законопроекту хочуть ще зменшити цей відсоток. Це дозволить зменшити кількість таких організацій, кількість кредитів, а також кредити видаватимуть тим, хто може їх повернути.
Компанії, що видають такі кредити людям, живуть коштом величезних відсотків та повернення кредитів інших людей, тому залишаються в плюсі, навіть якщо не всі повертають борг.
— Велика кількість кредитів видається вночі, у період з 03:00-05:00. Вочевидь, позики беруть люди, що грають в азартні ігри, мають залежності, та беруть кошти “на зараз”, каже Гетманцев.
Раніше ми розповідали, що робити, якщо шахраї оформили на тебе кредит.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.