Унікальну колекцію скіфського золота, що після тривалих судових розглядів вдалося повернути до України з Нідерландів, невдовзі буде експоновано в Національному музеї історії України.
Експозиція Скарби Криму. Повернення розпочне роботу 5 липня. І буде розміщуватись в музеї весь час, аж до того моменту, коли Крим звільнять від окупації. Після деокупації півострова, як повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики, колекцію планують перевезти назад до Криму.
Експозиція містить 565 предметів, які колись були частиною виставки музею Алларда Пірсона в Амстердамі — Крим: золото і таємниці Чорного моря.
Артефакти представляють культури стародавніх греків, римлян, скіфів, сарматів, гунів і готів, виявлені на кримській території за останні дві сотні років.
Повернення цих цінностей, відомих як “скіфське золото”, стало результатом тривалого судового процесу між Україною та музеями на окупованій Росією території.
Рішення суду Нідерландів підтвердило право України на кримську культурну спадщину, ґрунтуючись на міжнародно визнаному суверенітеті України над Кримським півостровом, — заявили у Міністерстві культури.
Загалом колекція налічує понад 2000 предметів з чотирьох кримських музеїв: Центрального музею Тавриди, Керченського історико-культурного заповідника, Національного заповідника Херсонес Таврійський та Бахчисарайського історико-культурного заповідника.
Це не просто виставка унікальних історичних реліквій, вона є маркером культурної єдності та права України на збереження своєї історичної спадщини.
Символічно, що проведення виставки оголосили в день, коли 1971-го, 53 роки тому, експедиція Інституту археології Академії наук України, знайшла знамениту скіфську пектораль — один з найвидатніших шедеврів давнього ювелірного мистецтва.
Знайшли артефакт, коли досліджували скіфський курган Товста Могила поблизу міста Покров Дніпропетровської області. Експедицію тоді очолював поет і археолог Борис Мозолевський.
Посмотреть эту публикацию в Instagram Публикация от Скарбниця Національного музею історії України (@treasury_of_museum)
Публикация от Скарбниця Національного музею історії України (@treasury_of_museum)
Пектораль — це чоловіча нагрудна прикраса, ознака влади скіфського володаря, виготовлена в 370-360-х роках до н.е. видатними грецькими майстрами, імовірно, на замовлення скіфських правителів та жерців, йдеться в Instagram Національного музею історії України.
Усі подробиці про те, як Україні вдалося повернути скіфське золото, права володіння на яке заявляла окупаційна влада Криму, читай у матеріалі.
Головне фото: Національний музей історії України
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.