Багато дітей України зростали зі стигмою, що без освіти — ніколи себе не реалізуєш. Тривалий час освіта залишалася лише “галочкою” у списку необхідного для людини, однак наявність відмінного атестата та диплома з відзнакою не гарантувала чудового місця роботи.
Водночас актуальною проблемою залишалося те, що школярі часто вивчали загальні предмети, які ніяк не використовували у майбутньому. Причиною були навчальні програми та плани, що не орієнтувалися на майбутні потреби молоді.
Нещодавно Уряд затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти. Що це означає, коли запрацює та кого стосуватиметься — пояснюємо далі у матеріалі.
Державний стандарт профільної середньої освіти, або індивідуальна освітня траєкторія — це новий стандарт, який передбачає навчання в академічних ліцеях, тобто 10–12 класах, закладах професійної (професійно-технічної), а також фахової передвищої та спеціалізованої освіти за академічним або професійним спрямуванням.
Формування індивідуальної освітньої траєкторії дозволить учням та студентам обирати профіль навчання, тобто навчальні предмети/курси для поглибленого, професійного вивчення.
Навчатися за новим стандартом учнівство й студентство почнуть з 1 вересня 2027 року, а з 2025 року стартує пілотний проект.
Обирати школярі та студенти будуть за профілями: математичний, STEM, IT, мовно-літературний тощо.
Новий стандарт також впровадить відповідну кількість годин для вивчення навчальних предметів та інтегрованих курсів за вибором. Їхня кількість збільшуватиметься з кожним наступним роком навчання.
У МОН пояснили, як саме відбуватиметься інтеграція стандарту до української системи освіти. Зокрема, уже відомий попередній розподіл годин на вивчення профільних предметів:
МОН
В Міністерстві також зауважують, що найбільша кількість годин буде саме в десятому класі, як в адаптаційний рік.
За цей час учні та студенти зможуть остаточно визначитися з обраним профілем та, за бажання, змінити його.
Водночас академічна різниця між профілями у десятому класі буде мінімальною.
Також новий затверджений стандарт передбачає низку інших нововведень:
В Україні тривають роботи не лише з модернізації системи української освіти, а й зі зміни зовнішнього вигляду закладів освіти. Раніше ми розповідали тобі, як має виглядати нова українська школа: читай за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.