Удар по дитячій лікарні Охматдит — не лише жахливий воєнний злочин, а й велика проблема у лікуванні важкохворих дітей. Саме в цьому медичному закладі українські діти з різних регіонів отримували шанс на швидке лікування, а інколи й на порятунок життя.
До російського теракту лікарня мала низку сучасних відділень, які успішно лікували від різних хвороб нашу малечу. Наразі робота багатьох з них фактично неможлива. Який вплив має руйнування Охматдиту для української медицини, чим замінити лікарню та як лікувати дітей в умовах, що склалися — про це розмірковували ВВС.
Медичний заклад приймав одночасно до 700 дітей, а за рік тут робили близько 9 тисяч операцій. У момент удару на місці перебували близько 670 дітей та понад тисяча осіб медичного персоналу.
Зараз у закладі пошкоджені майже всі корпуси. А деяких відділень в інших лікарнях України просто немає. Наприклад, відділення інтенсивної та еферентної терапії хронічних інтоксикацій Охматдиту — єдине, де діти цілодобово могли отримувати діаліз та жити разом з батьками. Для дітей з нирковою недостатністю руйнування корпусу означає питання життя та смерті.
Корпус, де діти проходили діаліз, зруйновано вщент і відновленню не підлягає, говорить гендиректор Охматдиту Володимир Жовнір. Хірургічний корпус, де була мікрохірургія та інші відділення, в аварійному стані.
Частково пошкоджене відділення новонароджених, новий корпус, який відкрили нещодавно. Він додає, що постраждали практично всі корпуси лікарні.
Лише для закупівлі найбільш необхідного обладнання потрібно близько 400 мільйонів гривень, заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. А загальні збитки досі підраховують.
ДСНС
Одразу після атаки міжнародні та українські компанії, фонди та прості люди почали активно збирати кошти на відновлення закладу. На рахунки Охматдиту надійшло 470 мільйонів гривень. Фандрейзингова платформа United24 зібрала 350 мільйонів.
Дітей зі зруйнованого відділення інтоксикації перевели до першої Київської обласної лікарні. Там є Центр діалізу для дорослих, де між процедурами для дорослих відтепер рятують дітей.
Вибух пошкодив і вентиляції для надходження стерильного повітря в палатах онкохворих. Також обвалена стеля, вибиті вікна та двері, розповідає завідувач відділення трансплантації кісткового мозку Олександр Лисиця.
Стерильних боксів для важкохворих дітей було 12. Малеча мала перебувати там до і після операцій. Половину боксів пошкоджено обстрілом. Наразі про ретельне очищення повітря поки не йдеться.
Хоч обладнання у відділенні не постраждало, проводити операції без води, світла та вентиляції фактично неможливо. Без цього не працюватиме ні реанімації, ні стерильні бокси для трансплантації.
Охматдит пройшов великий шлях від пострадянської лікарні до сучасного медичного закладу з гарним сервісом, якісним обладнанням та професіоналами своєї справи. Це найбільша багатопрофільна дитяча лікарня в Україні й ключовий Центр для дитячої онкології й онкогематології.
Стіни лікарні прикрасили малюнками звірів та героїв мультфільмів. Діти, які проходили тривале лікування, навчалися у школі супергероїв. Щоп’ятниці тут проводили концерти з участю зірок, а на подвір’ї відбувалися шоу бульбашок, майстер-класи та інші розваги.
В одному місці зосередили всі види діагностики, терапій, опромінення. Тут лікували найважчих хворих з усієї країни.
— Діалізний центр для дітей був тільки в Охматдиті, онкогематологія лише тут, такого онковідділення, яке було у нас, більше немає ніде. Щелепно-лицева — тільки тут, мікрохірургія теж, офтальмологія, — розповідає гендиректор Володимир Жовнір.
Понад десять років лікарі, батьки, волонтери та активісти боролися за те, щоб Охматдит мав свій сучасний вигляд та можливості. Новий корпус, який повноцінно запрацював у 2022 році, будували з гучними корупційними скандалами.
Після обстрілу пацієнтів з легкими захворюваннями відпустили додому, близько ста дітей перевели в інші лікарні Києва, але вони можуть лікувати їх лише в частковому обсязі.
За словами генерального директора, досвідчені команди дитячих онкологів, онкогематологів, діагностів в Охматдиті формувалися роками. Поки що онкохворих дітей перевезли в Національний інститут раку, у Київський обласний онкодиспансер, у центр нефрології й токсикології та до інших медзакладів столиці. Однак вони не можуть запропонувати таку ж розмаїтість послуг та фахівців.
8 липня, попри стрес та розгубленість, інші лікарні надали тяжкохворим дітям всі необхідні процедури — діаліз, опромінення тощо.
Але попереду на медичну систему чекає велике випробування. Сотні онкохворих дітей мали перервати лікування. В день теракту вони були вимушені сидіти на вулицях з інфузоматами з хімієтерапією, дихати пилом, коли їм необхідна стерильність та відповідний догляд.
Зараз ніхто не може сказати, які наслідки це все матиме для дітей з імунодефіцитом, які після хімієтерапії мали б перебувати у стерильних приміщеннях, — каже онколог Олександр Лисиця.
Лікарі побоюються, що деяким дітям доведеться тимчасово припинити своє лікування. Але гендиректор Охматдиту сподівається, що відновлення лікарні займе місяці, і вже незабаром тут зможуть знову лікувати дітей.
— Поки ми не запустимо всю інфраструктуру, де будуть світло, вода, кисень, вентиляція, чисті приміщення, лабораторії, кров, радіологія, немає можливості повертати дітей, — пояснює Володимир Жовнір, і додає, що терміни відновлення роботи лікарні поки не може назвати ніхто.
За оцінками фонду Таблеточки, щодня три українські родини дізнаються про те, що у їхньої дитини — рак. Частина з них зазвичай їхали до Охматдиту на діагностику чи терапію.
За приблизними оцінками Лисиці, через пошкодження лікарні сотні хворих дітей не отримають вчасне обстеження і допомогу. Точно цифру опосередкованих втрат наразі ніхто не скаже. Але певна кількість дітей точно не отримає необхідної допомоги.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що багато країн запропонували взяти на лікування українських дітей з Охматдиту. До МОЗ вже надійшли 16 заявок.
А поки що в Охматдиті вже запустили центр крові та відділення радіології. Там продовжували опромінення дітей. Зараз пріоритетом у відновленні лікарні називають ремонт нового корпусу, закупівлю медичного обладнання і відновлення критично важливих медичних послуг. І, звісно, будівництво нового корпусу замість зруйнованого.
— Це сильний стрес для медичної системи, але у команди Охматдиту є досвід: коли на початку вторгнення медики евакуювали дітей, вона вела пацієнтів на відстані, — впевнений Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC).
Ми також розповідали, як світова спільнота відреагувала на руйнування дитячої лікарні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.