Більшості з нас хочеться мати наставника по життю. Він міг би поділитися досвідом, стати співрозмовником, допомогти дати відповіді на невирішені питання чи подолати труднощі.
Нині існує з десяток різновидів наставництва. Та сьогодні поговоримо про один з них — менторство.
Детальніше про те, хто такі ментори, яке їхнє завдання та як обрати людину з потрібним саме для тебе досвідом, пояснювало видання Наш Київ.
Ментор — це людина, що має досвід у тій чи іншій сфері та передає свої знання і вміння іншим. Основне його завдання — передати свої знання, а як ти їх застосовуватимеш — то вже інша справа.
Той, хто переймає досвід, називається менті, — пояснює Наш Київ.
Якщо порівнювати з коучами, то ментори дають прямі поради, що базуються на власній експертизі. На противагу консалтингу, що дає змогу виявляти проблему та отримати готове рішення, менторство допомагає здобути знання чи навички в обраній сфері, які вже застосовували у подібних ситуаціях.
Менторів поділяють:
Як уже зазначалося раніше, основне завдання ментора — поділитися своїми знаннями та досвідом. Та окрім цього він може:
Водночас ментор своїм прикладом може надихати та мотивувати.
Дуже часто буває складно самостійно з’ясувати, який вид наставництва потрібен тобі. Тож що обрати: менторство, консалтинг, коучинг чи взагалі щось інше?
Фото: Unsplash
Щоб це зрозуміти, варто задати собі кілька запитань:
Ці запитання допоможуть визначити вектор майбутньої роботи зі спеціалістом або, навпаки, стануть маячком, що варто пригальмувати.
Оскільки можливо, що у твоєму випадку не потрібна жодна допомога чи вона буде неефективною через розмитий фокус проблеми.
Якщо ти вирішив(-ла) звернутися по допомогу до ментора, варто поставитись до цього відповідально.
Перед зверненням варто:
Також можеш додати посилання на свої профілі у соцмережах, сайт чи попередні доробки. І якщо, на твою думку, ментору варто знати якісь деталі — розкажи про них.
Сформулювавши та підготувавшись до зустрічі, можеш звертатися до наставника.
Ментором може стати друг, колега, керівник на роботі, що вже мають досвід у цій сфері. Також це може бути ще не знайома тобі людина.
Її можна знайти на профільних курсах та заходах, у професійній спільноті, на спеціальних сайтах для пошуку наставника чи за рекомендаціями друзів.
Для хорошого ментора буває недостатньо професійних знань, оскільки потрібно їх ще й доступно передати іншому. А тут уже йдеться про навички спілкування.
— Ти можеш дуже чітко розуміти свою експертизу, але погано розказати про це. Чи, навпаки, вбити будь-яку мотивацію людини, просто не так давши відгук, — пояснює засновник платформи Ментори в тилу Артур Федоренко.
Раніше ми розповідали про те, як країна підтримує безробітних та як їм шукати роботу.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.