Підприємці місяцями не можуть заповнити вакансії — катастрофічно бракує будівельників, сантехніків, столярів, електриків, фахівців із машинобудування, металургів, аграріїв.
Найвідчутніший дефіцит на Заході країни — на Львівщині. Туди релокувалося багато підприємств, і працівників їм не вистачає. А на Запоріжжі, навпаки — через близькість до фронту, ситуація протилежна, на 19 тис. безробітних — менше як 4000 вакансій.
Причина не лише в тому, що багато громадян пішли на фронт і 6 млн виїхали за кордон. Чимало українців просто не працюють, хтось боїться або не хоче змінювати своєї професії.
Неабияк страждають будівельні компанії, адже майданчики напівпорожні. В деяких компаніях одну вакансію можуть закривати місяцями, працівників намагаються заманити зарплатнею.
Вона за останній рік у будівельників зросла на чверть, середня становить 55 тис. грн. У компаніях готові навчати новачків.
— Не вистачає молоді, яка б хотіла іти до нас працювати, бо технічна освіта у нас не досить популяризована серед молодих людей. Більшість молодих спеціалістів бачать себе в IT чи бізнесі, — говорить керівник проекту Greenville Park Kyiv Олексій Шматок.
Фото: Pexels
Це, до речі, є головною ще довоєнною причиною дефіциту кадрів. Робітничі спеціальності завжди у нас вважалися непрестижними. Хоча за структурою економіки 70% українців мали б бути робітниками, кажуть у Федерації роботодавців. У нас навпаки — 80% здобувають вищу освіту, а потім не можуть знайти роботу за фахом. А перевчатися не хочуть.
На обліку у центрі зайнятості — 100 тис. безробітних, більшість жінки, бо чоловіки не хочуть проходити військкомат. 44% шукачів роботи мають вищу освіту. Вакансій, де вона потрібна — 10-15%, а решта — робітничі.
Людям пропонують перекваліфіковуватися — це безкоштовно, займає 4-5 місяців, освоїти можна будь-яку професію, яка має попит на ринку.
— Ми маємо навіть у службі зайнятості вакансії металургія, заробітна плата на вакансії становить 70 тис. грн, агрономам пропонують 50 тис. грн, інженерам — 56 тис. грн, — говорить директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк.
Від початку року в Одеському центрі нові професії опанували 2500 людей. До повномасштабної війни було удвічі більше. Тому зараз роботодавці самі інвестують у навчання, з нуля “вирощують” для себе фахівців.
Щоб відбудовувати країну наступні десять років — і це не лише про будівництво, це розвиток промисловості, енергетики, інших критичних галузей — треба додатково 4,5 млн людей, це прогноз від Мінекономіки. І хочеться чи ні, українцям доведеться змінювати професії.
Для перенавчання створили умови — вісім центрів профтехосвіти по Україні від центру зайнятості, де можна освоїти 300 професій. Також є ваучери. Українці старші 45 років, колишні військові, ВПО, люди з інвалідністю чи поранені внаслідок війни можуть отримати до 27 тис. грн на навчання. Вибрати можна серед 120 професій, які зараз найпотрібніші: сапери, медсестри, енергетики тощо.
Під час пошуків нової роботи одним із завдань є вразити роботодавця. Раніше ми розповідали, як вдало пройти співбесіду та отримати роботу.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.