Зовсім скоро відбудеться черговий, ювілейний, 75 саміт членів країн НАТО. Україна очікує від нього конкретних доленосних рішень, адже ми прагнемо отримати членство в НАТО та заручитися військовою підтримкою партнерів, аби продемонструвати російському диктатору Путіну свою єдність з західними союзниками. Коли й де відбудеться наступний саміт НАТО і чого очікувати від нього — читай у матеріалі.
До початку саміту НАТО лишається менш як місяць. Зустріч членів альянсу запланована на 9-11 липня 2024 року, цього разу делегації країн прийматиме США, а саме — Вашингтон, місто, де саме й була заснована організація.
Зважаючи на ювілей, члени альянсу планують підбити підсумки та оцінити свої досягнення за пройдешні десятиліття. Проте питання війни в Україні лишатиметься одним з центральних для обговорення.
На тогорічному саміті НАТО у Вільнюсі, де був присутній Володимир Зеленський, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна стане членом альянсу без попереднього плану дій щодо членства в ньому — стандартної програми для кандидатів. Він наголосив, що наша країна отримає запрошення, коли на це погодяться союзники та “будуть виконані умови”.
Та на початку червня 2024 року президент Байден в інтерв’ю журналу Time висловив власне, доволі категоричне судження. Він сказав: “Я не готовий підтримати Україну в НАТО.” Ця заява перед вашингтонською зустріччю більш ніж прозоро дала зрозуміти: Україна на вашингтонському саміті не отримає запрошення до членства в альянсі.
Але це зовсім не відрізає шляхи до майбутнього вступу, адже США обіцяють, що в рішення саміту будуть включені формулювання про “побудову моста, який наблизить Україну до членства”.
Президент Володимир Зеленський візьме участь у вашингтонському саміті НАТО, і це має продемонструвати Росії, що західні партнери єдині з Україною, підтримують її боротьбу до перемоги за цілісну, неділиму суверенну державу.
Партнери розуміють, що напад Росії на Київ також є прямою загрозою і для них. Тож боротьба України з агресором — спільна справа. А ймовірна відстрочка вступу України до НАТО не є критичною. І історія альянсу це доводить: приміром, втручання НАТО наприкінці війни в колишній Югославії, яка не була членом альянсу, призвело до миру у регіоні й створило гарний політичний прецедент.
На попередньому саміті НАТО у Вільнюсі члени альянсу обіцяли збільшити виробництво зброї та боєприпасів не лише для власної оборони, а й для використання Україною, оскільки зброя на цей час нам потрібна більше. Україна чітко озвучила свої потреби — і альянс робить чимало для їхнього забезпечення.
Зокрема, очікується, що на вашингтонському саміті НАТО 2024 буде озвучене рішення про передачу нових систем ППО та чіткі кроки щодо допомоги альянсу Україні. Адже партнери розуміють, що Україна, яка протистоїть Росії наодинці — навіть якщо її озброїти — виявиться спокусою для російської агресії. І це означатиме менше безпеки та стабільності для Європи.
Тож офіційне запрошення України в перспективі приєднатися до НАТО точно посилить позицію Києва в будь-яких майбутніх переговорах з Москвою.
Раніше ми докладно розповіли, що таке НАТО, та як альянс співпрацює з Україною.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.