Самокритика здатна за одну секунду знецінити довгі тижні та місяці кропіткої праці. Отримав (-ла) нагороду? Просто пощастило. Успішно завершила завдання на роботі? Це колективне досягнення, бо мені допомагали.
Хтось просто проявляє скромність, аби не перехвалити себе. Але у низці ситуацій таке применшення має глибше коріння. Видання WoMo проаналізувало, що не так з внутрішньою критикою та як її позбутися.
Для жінок питання внутрішньої критики є більш нагальним, адже вони частіше стикаються з тиском суспільства, стереотипами, соціокультурними очікуваннями тощо.
Самокритика — це постійне незадоволення собою та своїми досягненнями, яке виникає тоді, коли людина відчуває потребу відповідати ідеальному образу. Це бажання викликає тривожність, невпевненість у собі та сумніви.
Внутрішній критик робить акцент на тому, що є найболючішим для нас. Наприклад для перфекціоністів це підкреслення своєї недосконалості у роботі. Коли ми ставимо занадто високу планку, то згодом боїмося робити бодай щось, бо все одно не зможемо досягнути ідеалу.
Важливі справи відкладаються на потім, а на правильності виконання деталей сконцентровано стільки уваги, що на масштабні дії просто не вистачає часу.
Самокритика заважає нам у таких ситуаціях:
Unsplash
Однак зменшити вплив самокритики на життя можливо. А видання WoMo розробили спеціальну програму на декілька тижнів, яка допоможе мінімізувати прояви внутрішнього критика.
Веди журналу внутрішнього критика і записуй всі прояви незадоволення собою. Потрібно щодня записувати слова та ситуації, які провокують появу негативних думок. Це допоможе взяти під контроль такий негатив.
Аналізуй причини виникнення самокритики. Згадай, коли вперше почалися ці думки. Можливо, вони були нав’язані твоїми батьками у дитинстві, а може кимось вже у дорослому віці.
Переосмислюй негатив. Постав під сумнів правдивість своїх самокритичних думок. Запитуй себе: чи є докази на підтвердження цього? Подивись на ситуацію під іншим кутом.
А негативні думки заміняй на позитивні. Афірмації допомагають змінити установки, що змушують нас сумніватися у собі. Регулярне повторення афірмацій формує нові нейронні зв’язки та змінює мислення. Якщо ніяково говорити їх вголос — записуй у блокнот.
Візуалізуй успіх. Уяви, що ти вже досягла очікуваного результату. Це запрограмує мозок на втілення мрій. Візуалізація допомагає підвищити впевненість у собі та мотивує до дії.
Заведи щоденник вдячності. Цей простий інструмент допомагає змістити фокус з негативного на позитивне. Записуй речі, за які ти дякуєш сьогодні. Таким чином ти тренуєш свій мозок помічати хороше в житті.
Пропиши список того, що тебе лякає і виконуй з цього по одному пункту на тиждень. Єдиний спосіб подолати страх — поглянути йому в очі. Це може бути публічний виступ або поїздка в інше місто наодинці. Головне пам’ятай, що тебе цілком достатньо, аби розв’язати будь-яку проблему та подолати страхи.
Спілкуйся з позитивними людьми, щоб заряджатися енергією і допомагати змінити мислення. Запишись на розмовні курси чи групові заняття.
Визнач конкретні кроки для досягнення своїх цілей, щоб підвищити мотивацію та структурувати роботу. Повторюй позитивні ритуали, щоб закріпити їх та зробити частиною життя.
Спостерігай за собою, продовжуючи вести журнал і аналізуючи свої думки. Так можна відстежувати свій прогрес і вчасно коригувати дії.
На жаль, проблеми з самооцінкою — доволі розповсюджене явище. Ми розповідали, звідки вони беруться та як стати впевненішим у собі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.