У Боготі, Колумбія, уже протягом декількох років проходять курси для чоловіків з хатньої роботи та догляду за близькими. Проект виник у 2021 році у розпал пандемії COVID-19 на базі ініціативи Блок турботи.
А на створення окремих курсів з хатньої роботи частково вплинули дзвінки до мерії від чоловіків. Ті скаржилися, що не мають необхідних навичок для догляду за близькими.
CNN детальніше розповіли про курси та їхнє призначення, та чи мають вони практичну користь для колумбійських чоловіків.
На думку міської влади, ця ініціатива допоможе подолати звичну для Колумбії культуру мачизму.
Мачизм — це вияв сексизму в побутових справах, наприклад, відмова від виконання обов’язків, пов’язаних з доглядом за домом.
Цими курсами сподіваються заохотити чоловіків брати на себе відповідальність за хатню роботу й догляду за близькими на рівні з жінками.
Лідер Школи догляду для чоловіків Хуан Кортез наголошує: вміння піклуватись не закладається генетично. Тому жінки не вміють підмітати, заплітати коси дітям та міняти памперси суто через генетику. Це питання культури та виховання.
Фото: Pexels
Послугами курсів скористалися понад 400 тисяч осіб, однак Кортез певен, що найбільша складність — це переконати чоловіків долучитись до програми.
Це не та тема, яка їх легко зацікавить. Тому доводиться шукати різні підходи й формати занять, — говорить лідер школи.
Школа догляду для чоловіків має повну навчальну програму, що складається з 24 модулів і триває кілька місяців.
Зокрема розглядаються різні теми, які варто вважати жіночими: догляд за домом, турбота про новонароджених, вагітних, людей похилого віку, турбота про довкілля та власний емоційний стан.
Дослідження мерії Боготи, проведене наприкінці 2023 року, показує: більше чоловіків і жінок у Боготі розподіляють хатню роботу порівну, якщо порівняти з 2021 роком.
Також видозмінилися погляди на гендерні ролі й маскулінність. І це дійсно прорив, адже Колумбія — один із лідерів за розповсюдженням мачизму.
Опитування, проведене Європейським Союзом у 2019 році, стверджує, що 70% колумбійських респондентів мали помірно сексистські погляди.
Притаманний суспільству сексизм впливає на різні сфери життя — від можливостей працевлаштування до гендерно зумовленого насильства.
Згідно з даними Національного інституту юридичної медицини та криміналістики країни, у 2022 році зареєстрували 47 771 випадок домашнього насильства. Це приблизно один випадок на кожні 11 хвилин.
Звіт Міжнародної організації праці показав, що у 2018 році у світі налічувалося 647 мільйонів осіб працездатного віку, які працювали повний робочий день на неоплачуваній основі, паралельно доглядаючи дітей або людей похилого віку та виконуючи хатню роботу. Близько 94% з них — жінки.
ООН Жінки зібрали дані в період з 2001 по 2017 рік, які свідчать: жінки в середньому присвячують 18% свого дня неоплачуваному догляду й хатній роботі, натомість чоловіки — всього 7%.
У Північній Африці й Західній Азії жінки виконують ушестеро більше неоплачуваної хатньої роботи, ніж чоловіки.
Клара Алеманн з міжнародної неприбуткової організації Equimundo, яка бореться за гендерну рівність, підкреслює, що світ не зміг би нормально функціонувати без цих жінок.
— Вони виконують єдину роботу, необхідну для існування інших. Але хатню та доглядову працю досі не визнають належним способом, — говорить активістка.
А про сексизм в Україні в різних сферах та як з ним боротись ми розповідали в нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.