За рік повномасштабного вторгнення Україна пережила багато подій, які точно закарбуються на сторінках нашої історії. Події були як радісними, що підіймали наш бойовий дух, так і сумними, які на все життя залишаться глибокими болючими шрамами.
Утім, ми продовжуємо протистояти ворогу та звільняти наші землі від окупантів. За кожною операцією стоїть важка праця, про яку ми не здогадуємося. Зовсім трішки привідкрив завісу залаштунків оборони України Дмитро Комаров у фільмі Рік. Але й у дві частини фільму довелося зібрати найголовніше, адже інформації дуже багато.
Але за певний період часу Дмитро Комаров вирішив показати й те, що залишилося за кадром фільму Рік. У своєму спецпроекті Рік. За кадром. Міністр Резніков Дмитро Комаров продемонстрував неопубліковане інтерв’ю з міністром оборони України Олексієм Резніковим.
У спецпроекті Дмитра Комарова Рік. За кадром. Міністр Резніков Олексій Резніков розповів про таємниці переговорів з ворогом, як Україна проводить контрнаступи та як крейсер Москва пішов на дно.
Резніков розповів, як добирався до Білорусі на перемовини з Росією. За словами міністра, це було найскладніше рішення для нього.
– Я просто не знав, як мені бути успішним в перемовинах, коли ти ненавидиш. А емоція ненависті вже була до тієї сторони. Це не професійно. Я просто дуже багато займаюсь перемовинами, розумію, що ти маєш прийти, сісти, потиснути руку протокольно і не гарчати. Якщо ти цього не зможеш, не їдь.
Резніков відзначив, якщо ти їдеш на перемовини, маєш привезти результат. Тобто у тих перемовинах треба було “наступити” на свої емоції. Це було важко.
Крім того, це все мало відбуватись на території Білорусі, якій ми не вірили, нас могли там просто взяти в заручники, або якийсь інцидент влаштувати по дорозі, вбити.
Вони пропонували зробити нам коридор, щоб ми через окуповану частину до них заїхали.
Українська делегація відмовила, за словами міністра, сказали, що доберуться, як вважають за потрібне. Скомунікувались з польськими колегами, добралися в Польщу та вертольотами країни НАТО Чорний яструб прилетіли на територію Білорусі, а далі вже білоруським вертольотом.
— Я думаю, що це вперше, коли вертольоти країни НАТО сідали на білоруську землю. Холодно. Зима. Ми сідаємо, з правого та лівого боку відкриті двері, пілоти в шоломах, усе серйозно — зі зброєю, з автоматами, — розповідає міністр.
За словами міністра оборони України, це був ще один приклад нашої підготовки: до операції, планування і, відповідно, реалізація.
Ми використовували систему Очі. Зараз вже можна сказати про такий проект. Це не те щоб секрет, просто ми його не оголошували.
– У нас один оператор з другим спілкуються, третій в повітрі, більше тисячі операторів різних та спостережні підрозділи. Це не тільки артилеристи і командування, це завдяки нашій домінації в повітрі “очами” різних підрозділів, командування теж.
– Тому наші хлопці рухались вперед, а ось росіяни не доповідають своєму керівництву, коли в них іде втрата території. Вони до двох днів тримають доповідь “наверх”, щоб їм не прилетіло.
Тому коли генерал, який відповідає за логістику, думаючи, що він перебуває у глибокому тилу, за 60 км від лінії фронту, відправляє солдат колоною техніки, і тут наші хлопці “Добрий вечір ми з України” – зустрічають цю колону і беруть їх в полон. Цей російський генерал був шокований, бо в нього навіть думки не було, що українці вже будуть, в їх розумінні, в глибокого тилу.
Коли наші десантники, якщо правильно пам’ятаю, 80-ї бригади на австралійських Bushmaster вийшли на річку Оскіл — це Куп’янськ вже там. Ну, це просто! Я подивився на карті: Красавчики!
Я попросив записати англійською мовою звернення і відправ колезі міністру оборони Австралії. “Бачиш, не даремно передавав. Давай ще!”
Міністр також відзначив, що успіх контрнаступу — це, звісно, і майстерність наший військових.
Тому це планування нашого командування, правильне, грамотне та продумане застосування всіх сил, обізнаність того, що відбувається. Тому дуже важливо розвивати український БпЛА-сектор.
Це таке було постійне напруження. І от рівно через три тижні (після 24 лютого 2022 – ред.) я раптом зрозумів, що я можу зламатися, що в мене вже немає психоемоційної сили, і фізичної теж. А що з цим робити?
І тоді я спочатку провів внутрішній сеанс, самопсихотерапію. Спитав себе: А в чому проблема? І знайшов її. Щоразу, коли прокидався, перша була думка “Ну, коли ж це закінчиться?”
За словами міністра, на той момент були не виправдані очікування, що відреагують партнери, введуть жорсткі санкції, тоді росіяни зрозуміють, що в них не вийшло, і скажуть: Все!
Але цей стан, коли живеш з думками, що все ось-ось закінчиться, а воно не закінчується — виснажує шалено, і можна зійти з розуму.
– І коли я це освідомив, тоді собі сказав: Ні, це не спринт, ти маєш налаштуватися, що це марафонська дистанція. Треба навчитися спати, переключатися, навчитися зберігати енергію, відновлювати — і тоді ти протримаєшся цей марафон. І щойно я це зробив, у ту ж ніч проспав три години, потім чотири.
Зараз вдень, під час обіднього перекусу, прямо в кабінеті на диванчику, міністр каже, що одягає маску на очі, і 40-45 хвилин відпочиває.
По-перше, за словами Резнікова, військово стратегічна мета Кремля — це було повне захоплення півдня України, вся смуга Азовського та Чорного морів, до Придністров’я. Вони хотіли повністю контролювати вихід на Крим, блокувати нас від Чорного моря і зупинити нашу економічну незалежність.
А якщо вони замикають коридор до Придністров’я, який під їх контролем, вони починають уже погрожувати Молдові. Тоді й починається продовження їх планів відновлення імперії.
Росії було дуже важливо захопити Одесу, щоб захопити місто, вони пішли на Херсон, мали оминути Миколаїв, атакувати по суходолу з Миколаївського напрямку, а на Одесу мала з моря десантна операція бути.
Але, як зазначає Резніков, завдяки охоронцям Миколаєва, окупантів зупинили, також через шторм у морі десантні кораблі не могли почати операцію — і це все дало час одеситам підготуватися.
Але ж загроза з моря залишалася, тому що у нас флоту потужного не було, не було й ураження протикорабельного на той момент.
Вони трималися на рейді, ми їх бачили. Росіяни тероризували, бо знали, що ніхто нічого не зробив би.
А коли потопили Москву на відстані понад 200 км, їм стало зрозуміло, що якщо крейсер пішов на дно, то ставити корабель, який несе на собі шістсот душ моряків, зі своєю технікою легко піде на дно. І вже питання десантної операції з моря — це самогубство.
Бо там хворі декілька людей думкою, що відновлення імперії — це запис в книзі років століть, це велич якась.
Замість того, щоб думати, як нагодувати власний народ, щоб він краще жив, вони вирішили що це їхнє покликання.
На думку міністра оборони України, у росіян було спотворене сприйняття українців після легкого маршу в Криму у 2014 році.
Якби ми тоді чинили опір, можливо, не було б зараз цього вторгнення. Але з іншого боку я розумію, що тоді Збройні сили України були не готові.
– Думаю, навіть наші партнери сказали не чинити опір і здаватись. Це було складне рішення для тих, хто був тоді при владі.
Хай там як, думаю що ми отримали тих вісім років на підготовку. Але ми зараз з вами кров’ю платимо за нашу Незалежність, ми її оплачуємо на покоління вперед.
Раніше у документальному фільмі Рік Дмитро Комаров показав, як живе президент Володимир Зеленський під час повномасштабної війни.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!