На початку минулого тижня певна кількість українських пілотів почала навчання на винищувачах F-16 у 162-му авіаційному підрозділі Національної гвардії у штаті Аризона, США. Про це 25 жовтня повідомили ВПС США, передає видання Air & Space Forces Magazine.
Навчальний курс адаптовано до базових знань та навичок кожного пілота, а триватиме він декілька місяців.
За словами речника Повітряних сил України Юрія Ігната в ефірі телемарафону, пілоти займаються за індивідуальною програмою. Приміром, одні ще проходять мовні курси, інші вже завершують підготовку на тренажері і вже готуються пересісти у літак, який буде пілотований з інструктором.
162-е крило, що базується у міжнародному аеропорту Тусона, спеціалізується на навчанні іноземних пілотів на F-16. Зазначимо, що раніше вони вже навчали пілотів з більше ніж 20 країн.
У повідомленні зазначають, що стандартний курс підготовки пілотів на F-16 триває близько шести місяців. Проте українські пілоти, ймовірно, не слідуватимуть стандартній моделі, оскільки курс відповідатиме потребам України у захисті неба України від російських повітряних ударів.
Процес навчання комбінує теоретичні заняття, роботу на тренажерах та практичні польоти. Також українські пілоти проходять курс англійської мови в Техасі.
За словами генерал-лейтенанта Майкла Ло, пілоти будуть готові до широкого спектра завдань, а саме для операцій типу повітря-повітря та повітря-земля. Очікується, що українські пілоти почнуть використовувати винищувачі у 2024 році. Також нагадаємо, що Європейські країни планують передати Україні вживані F-16.
У вересні генерал Джеймс Б. Хекер повідомив, що США планують навчити приблизно десять українських пілотів та декілька десятків інженерів.
Нагадаємо, попри те, що США не зобов’язалися надати F-16, що їм належать, для передачі винищувачів потрібен дозвіл американського уряду. У повідомленні зазначають, що нині близько 3000 з них перебувають на озброєнні по всьому світу.
Пілот Повітряних сил ЗСУ на позивний Мунфіш в ефірі телемарафону Єдині новини розповів детальніше про навчання в США на F-16.
— Все відбувається за протоколами і стандартами. Програма була розроблена так, що вона підходить для всіх, незалежно від того, де пілот навчатиметься.
Звісно, є деякі невеликі відмінності залежно від країни, здебільшого через якісь локальні процедури. Але ці відмінності не суттєво впливають на загальний процес. Можливо, це навіть корисно, бо ми отримаємо льотний склад, який мав досвід польотів в різних країнах, — каже пілот.
— Так, я погоджуюсь. F-16 справді надає багато простору для виправлення помилок. Одна з причин — це його тяга. Літак дуже легкий у контролі, ним легко керувати. Він так зроблений, що, мабуть, єдине, що могло б бути зручніше — це керувати ним силою думки. Але, попри свій вік, F-16 дуже надійний, і його історія експлуатації це підтверджує.
— Кількість сама по собі — це дійсно якість. Звісно, чим більше, тим краще. Якщо ми порівняємо цифри, що є в нас і у нашого противника, це стає очевидним.
Але я хочу зазначити, що навіть наявність невеликої кількості F-16 дозволить нам протистояти деяким діям росіян відносно нашої країни.
Раніше ми розповідали про те, що Данія та Нідерланди отримали дозвіл США на передачу літаків F-16. Детальніше про те, коли Україна отримує винищувачі — читай у матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.