Ніч з 28 на 29 липня 2022 року. Саме в цю дату відбулась масова страта українських військовополонених в Оленівці. Майже 200 осіб були приречені на загибель, коли російські окупанти перевели їх у новий поспіхом облаштований барак. Близько 50 осіб не зустріли наступного ранку. Ще близько 130 — були поранені.
Та попри широкий резонанс як в Україні, так і з кордоном, розслідування цього воєнного злочину спершу зупинилось, а потім генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш взагалі розпустив місію зі встановлення фактів удару по Оленівці. Організація не знайшла достатніх умов для продовження слідства.
Таким чином злочинці лишились безкарними, а поранені полонені — і досі у руках своїх катів. Тому розпочала свою роботу у січні 2023 року організація Спільнота Родин Оленівки. У 2024 році вони продовжили боротись із забуттям та створили проект місяця Оленівки за кордоном.
Як розповідає редакторка Спільноти Родин Оленівки Олександра Мазур, організація вважає, що ніхто комплексно не займався справою масової страти в Оленівці, зокрема її міжнародною складовою.
Тому родини вирішили зайнялися цим, адже йдеться про воєнний злочин, який належить до сфери міжнародного кримінального права.
Загалом уся наша робота — це розвʼязування проблем. Все дається дуже важко.
Наприклад, Спільнота Родин Оленівки продовжує патронувати понад 160 родин, яким надала можливість безкоштовно співпрацювати з адвокатами.
Також одна із задач організації — це домогтись започаткування Дня памʼяті страчених військовополонених.
Проте після звернень до нардепів, Андрія Єрмака, Кирила Буданова з проханням підтримки, а також зібраних підписів під петицією щодо створення такої пам’ятної дати, справа не зрушила з місця.
Нам дуже не вистачає співпраці з Міністерством закордонних справ. Немає жодного контакту чи скоординованої роботи з ними. Та і загалом зустрічі з чиновниками не є продуктивними взагалі, на мою думку.
Олександра Мазур додає, що ті зустрічі, які є, не дають результату. Адже міжнародного розслідування так і немає.
Але ми працюватимемо і надалі. Мусимо вести діалог і надалі та шукати нових, продуктивніших контактів.
Тому наступною стала ціль — нагадати світу про цей воєнний злочин, а також про полонених, які й надалі залишаються в руках окупантів.
Якщо говорити про рівень поширення інформації про російські воєнні злочини проти полонених, то він близький до нуля там. Те, що певна робота ведеться, може ввести українців в оману, що це робота достатнього рівня. Але ні. Потрібно обʼєктивно оцінювати ситуацію.
Тому, пояснює Олександра Мазур, організація й вирішила розпочати роботу над місяцем Оленівки за кордоном. Спершу були створені за допомогою Креативної Січі ілюстративні матеріали, потім — матеріали про поранених та загиблих героїв, які Спільнота Родин Оленівки зібрала з дозволами від родин на поширення.
Зокрема дружина важкопораненого внаслідок теракту військовополоненого Марія Алєксєєвич створила текст найактуальнішої інформації для діаспор, які згодом і стали кістяком організації масових заходів за кордоном. Таким чином до проекту було залучено 11 країн: Франція, Англія, Німеччина, Швеція, Італія, Іспанія, США, Польща, Австралія, Канада, Ірландія.
У деяких країнах долучались по декілька організацій. Були також діаспори, які побачили у соцмережах публікації про місяць Оленівки за кордоном та вирішили познайомитись з організацією. Це, наприклад, Ukrainian Victory Campaign з Шотландії.
Також відгукнулися на пропозицію робити акції разом Aide et Support, Union des Ukrainiens de France, Women Fight 4 UA, Support Ukraine / London Euromaidan, Українська громада Мюнхена і Баварії, Ukraine in DNA. А також Асоціація UaMi, Nordic Ukraine Forum, Ukrainians in Sydney, Silent Protest Mtl UA, Asociación Galega de Axuda a Ucraína, Колектив СТУС, Штаб Півдня, Хор Калина, Sunflower, Society of Sacramento CA, Vilni de_ua, Chervona Kalyna Berlin.
Та проект не закінчується й організація прагне й надалі продовжувати роботу за кордоном. Разом з тим спільнота разом з правозахисними організаціями готується до подання в МКС, щоб розпочалося міжнародне розслідування.
Боряться за своїх рідних і ті родини, які перебувають в Україні. Читай, що розповіла заступниця голови асоціації родин захисників Азовсталі Юлія Федосюк про важливість привернення уваги суспільства до військовополонених.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.