Нафтопереробні заводи Росії (НПЗ) є підприємствами, прибуток від яких складає левову частку доходів країни-агресорки. До того ж вони працюють на її військову промисловість, забезпечуючи пальним армію. Усе перераховане робить ці заводи законними військовими цілями для наших дронів. Скільки НПЗ в Росії та які з них вже знищені, а які чекають на свою чергу — читай у матеріалі.
В кінці червня президент України Володимир Зеленський, виступаючи перед бійцями Центру Спеціальних Операцій “А” СБУ повідомив, що вже вражено понад 30 нафтопереробних заводів, терміналів, нафтобаз держави-терориста. Але ця цифра не включає нафтопереробні заводи, які атакує військова розвідка ГУР.
У виступі президента, викладеному на Youtube ОПУ, є інформація про те, що дрони СБУ вже легко долають відстань у півтори тисячі кілометрів
Серед уражених українськими дронами об’єктів — 13 нафтопереробних заводів, які в різній мірі пошкоджені та частково виведені з ладу.
Всього ж у Росії близько 32 великих нафтопереробних заводів та майже 80 дрібних підприємств з різним рівнем потужності. Про це розповів експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій, повідомляє УНІАН.
Він додав, що для посилення впливу від ударів потрібно знищувати не лише підприємства, а й інфраструктуру, яка обслуговує НПЗ та нафтобази.
Але суттєву шкоду фінансам та енергетиці Росії принесе знищення від 30% до 50% потужностей нафтопереробної галузі Росії.
Про випадки найбільш гучних та масштабних уражень — далі у матеріалі.
Попри те, що росіяни намагаються приховати інформацію про удари по НПЗ, у міжнародні, українські та частково російські ЗМІ потрапила інформація про наступні пошкоджені заводи.
Туапсинський завод є єдиним підприємством цього профілю, розташованим на Чорноморському узбережжі, він виробляє нафту, дизельне пальне, мазут тощо, та має потужності у 12 млн метричних тонн на рік.
Він удару українського дрона в ніч на 25 січня спалахнула вакуумна установка, і хоча влада Краснодарського краю заявила, що ліквідувала пожежу за кілька годин, нафтопереробний завод зупинив виробництво.
31 січня український далекобійний безпілотник атакував найбільший у Балтійському регіоні термінал з перевалки нафти, потужність якого складає 20 млн тонн на рік.
За повідомленнями російських посадовців, ППО вдалося збити літальний апарат, але його уламки впали на територію підприємства і спричинили пожежу трьох цистерн. Пропаганда запевняла, що вони були порожніми.
3 лютого після удару БПЛА на заводі у Волгограді спалахнула потужна пожежа на площі 300 кв. метрів. Власники підприємства визнали, що удар спричинив ще й вилив нафтопродуктів.
Цей НПЗ є найбільшим виробником нафта та продуктів з неї у Південному федеральному окрузі Росії, він виробляє понад 14 млн тонн нафти на рік.
Заводи розташовані неподалік один від одного, влучання були в обидва. 9 лютого на Ільському заводі спалахнула пожежа і було пошкоджене дороговартісне обладнання: установка первинної переробки нафти вартістю $50 млн.
Потужність заводів складає 6,6 та 7 млн тонн відповідно.
Цей завод належить одному з найпотужніших виробників нафти в Росії — концерну Лукойл, який переробляє понад 5% усього обсягу російської нафти.
12 березня його атакували українські БПЛА. Вони пошкодили нафтопереробну установку, яка переробляла близько 53% нафти, яка проходила через цей НПЗ.
13 березня українські дрони атакували найпотужніший завод іще одного промислового гіганта Росії — Роснафти, який переробляє 4,6% усього об’єму нафти країни. Через загоряння на заводі зупинили дві установки первинної переробки нафти.
На калузькому заводі сталася пожежа внаслідок удару дрона, проте російські ЗМІ подали інформацію про незначні ушкодження. нібито БПЛА зачепив трубу заводу. Та за даними незалежних російських журналістів, було розбите технологічне обладнання.
Ці заводи розташовані на відстані понад 3,5 тисячі кілометрів від України. Та 13 березня українськими БПЛА були завдані удари одразу по трьох об’єктах Роснафти, спільний об’єм виробництва яких сягає 22 млн тонн на рік. СБУ назвала ці удари результативними.
БПЛА вдарили по ректифікаційних колонах атмосферної перегонки нафти, що спричинило масштабну пожежу.
В серпні в результаті спільної операції ГУР разом із ССО ЗСУ була уражена нафтобаза у Ростовській області. І хоча це не нафтопереробний завод, та масштаб збитків, які зазнає там Росія, великий. Пожежа в резервуарах не вщухає понад тиждень.
Країна-бензоколонка палає, але ще у грі? Читай аналітику про наслідки атак на нафтопереробні заводи в Росії.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.