Війна все ще триває, а отже, в Україні продовжує діяти режим воєнного стану, який передбачає заборону чоловікам віком від 18 до 60 років залишати територію країни.
Однак у кожного правила є винятки. Раніше їх робили для студентів іноземних вишів, та наразі така поступка від влади більше не актуальна.
Про виїзд чоловіків за кордон та як змінилися правила у 2024 році, розповіли у Держприкордонній службі України.
Наразі визначено 11 категорій, підпадаючи під які, чоловіки можуть вільно перетнути кордон. Однак варто впевнитися, що ти маєш усі відповідні документи, а твоя ситуація не підлягає під винятки.
Залишити територію України можуть чоловіки, які зняті з військового обліку за станом здоров’я. Підставою для цього буде оформлена інвалідність або рішення медичної комісії про непридатність до військової служби.
Однак громадяни з обмеженою придатністю виїхати з України під час воєнного стану все ще не можуть.
Pexels
На підставі довідки про інвалідність або висновку військово-лікарської комісії можна отримати статус тимчасової непридатності до військової служби строком до шести місяців.
Таким громадянам виїзд за межі України дозволено, однак перед тим варто обов’язково зібрати усі необхідні документи, які підтверджують статус.
Чоловіки, які піклуються про трьох і більше дітей віком до 18 років, теж можуть виїжджати за кордон. При цьому не відіграє ролі, чи діти від одного шлюбу, чи від різних жінок.
Вирішальним фактором, який дозволить отримати пропуск на перетин кордону, є не просто наявність дітей, а те, що чоловік їх повноцінно утримує і може надати документи, які це підтверджують.
Для перетину кордону за цією категорією необхідно мати такі документи:
На кордоні можна використовувати не оригінали, а нотаріально засвідчені копії.
Чоловіки, які самостійно виховують дитину до 18 років, мають право виїхати за кордон. Для цього їм теж потрібно зібрати та пред’явити низку документів:
Громадяни України, які мають підтверджену та задокументовану І-III групи інвалідності, можуть перетинати кордон за наявності таких документів:
Якщо ти отримав документ про інвалідність за кордоном, то виїзд буде неможливим.
Чоловіки можуть виїхати за межі України, якщо вони супроводжують особу з інвалідністю І чи II групи, а також якщо їдуть доглядати за хворими батьками, дружиною чи дітьми.
Однак перетнути кордон вони можуть лише у супроводі хворого або людини з інвалідністю. Інакше за кордон не випустять навіть за наявності документів, які підтверджують мету виїзду.
Також чоловіки віком від 18 до 60 років можуть виїхати за кордон, якщо вони супроводжують дружин та дітей з інвалідністю І або II групи або дітей з тяжкими перинатальними ураженнями та іншими захворюваннями.
Звісно, можливим такий виїзд буде лише за наявності відповідного лікарського висновку або документа, затвердженого лікарсько-консультативною комісією.
Виїзд чоловіків за кордон можливий, якщо вони постійно проживають в іншій країні та мають відповідні позначки в паспорті.
Військовослужбовці теж мають право перетинати кордон, та лише у кількох випадках:
Для цього потрібне направлення на лікування за кордон та лист від МОЗ про те, що іноземна установа охорони здоров’я приймає українця на лікування.
Кордон можуть перетинати водії компаній, які мають ліцензію на міжнародні перевезення вантажів. Інформація про них обов’язково має бути внесена до інформаційної системи Укртрансбезпеки.
Також виїжджати за кордон можуть водії-волонтери, які перевозять вантажі для ЗСУ, медичні вантажі чи гуманітарну допомогу.
Працівникам залізничного транспорту, а також морякам, які працюють на міжнародних рейсах, дозволено залишати територію України.
Перетинати кордон можуть моряки, які працюють на морських суднах, судах внутрішнього плавання або підготовку на судах. Щоб виїхати за кордон, цій категорії чоловіків потрібно показати такі документи:
Дозволено залишати Україну спортсменам, тренерам, спеціалістам з підготовки до участі в офіційних змаганнях та тренувальних зборах. Для виїзду потрібно отримати рішення Міністерства спорту щодо включення до складу учасників змагання тощо.
Діячі ж культури можуть відвідувати інші країни для благодійного збору коштів або представлення України на міжнародній арені.
Щоб отримати дозвіл на такий виїзд, артистам потрібно мати запит на виїзд та запрошення від організатора заходу. На підставі цих документів Міністерство культури видає дозвіл перетнути кордон.
А от посадовці, чиновники, представники місцевої влади, народні депутати, прокурори тощо не зможуть виїхати за кордон. Відповідне рішення ухвалила РНБО. Підставою для виїзду за кордон для таких осіб може бути лише службове відрядження.
Нагадаємо, що з 17 липня 2024 року наявність військово-облікового документа є обов’язковою умовою для перетину кордону чоловіків віком від 18 до 60 років. Це необхідно навіть у випадку, якщо чоловік має відстрочку або бронювання від мобілізації.
Якщо за наявності всіх документів та права виїжджати за кордон чоловіку відмовили у перетині, рішення можна оскаржити. Для цього потрібно:
У випадку незадоволення скарги керівником, треба оскаржувати відповідне рішення в судовому порядку. На складання скарги у чоловіка є 30 діб від дня ухвалення рішення про заборону виїзду.
Чоловіків, які незаконно перетнули кордон, чекає відповідальність. Ми розповіли про п’ять безглуздих способів вивезти чоловіка за кордон під час воєнного стану та яке покарання чекатиме за такі дії.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.