До повномасштабної війни в Україні здобували вищу освіту десятки тисяч студентів з-за кордону, зокрема з африканських країн. Вони також постраждали від російської навали й зіткнулися з проблемами у навчанні.
Дехто повернувся в Україну, щоб закінчити навчання та отримати диплом, дехто продовжує навчатися вдома, а дехто — в європейських країнах, з яких вони мають скоро виїхати, не завершивши навчання.
У BBC Україна розповіли про проблеми іноземних студентів, які навчалися в Україні, а також поділилися особистими історіями кількох дівчат.
Студентка університету з Танзанії Хайфа Джума, яка вивчала медицину в Україні, повернулася на навчання у вересні 2023 року. Але вона замислювалася, до чого вона повертається. Вона мала багато страхів та сумнівів, але вирішила повернутися в Україну попри війну, щоб отримати диплом.
— У мене не було вибору, хоча у мене були сумніви. Ми бачили в новинах, що бої ще тривали. Тож я не була впевнена, що мені вдасться, — каже вона.
Коли почалося повномасштабне вторгнення Хайфа, як і багато інших іноземних студентів, виїхала до Угорщини. Спершу вона навчалася вдома в Танзанії онлайн, завершила теоретичний етап. Але щоб отримати диплом, треба бути присутньою на практичних заняттях. Вона місяцями вмовляла родину погодитися з її рішенням поїхати та продовжувати навчання.
Фото: BBC Україна
— Моя сім’я вже витратила занадто багато грошей, я не могла починати з нуля в іншому місці. І я не могла сидіти без діла, чекаючи, коли закінчиться війна, — каже Хайфа Джума.
Хайфа продовжує навчання на четвертому курсі медичного інституту в Сумському державному університеті. Її навчання має закінчитися у 2027 році, дівчина хоче бути гінекологинею.
Зараз ситуація у місті, де навчається Хайфа, спокійніша, але дівчина постійно хвилюється, що доведеться знову тікати.
У лютому ми їхали до Києва складати екзамен, і прямо перед нашим будинком стався вибух. На той час я тільки почала думати, що ситуація покращується, — ділиться студентка медичного.
В Українському державному центрі міжнародної освіти (УДЦМО) заявляють, що не мають точних даних про кількість африканських студентів, які повернулися на навчання. До війни їх було близько 16 тис. Зараз в університетах України зареєстровано орієнтовно 5,5 тис. африканських студентів: близько 3950 з Марокко та Нігерії, та 49 — з Танзанії.
УДЦМО акцентує, що рішення про повернення на навчання в Україну ухвалює кожен студент особисто. Університети дбають про те, щоб кампуси мали бомбосховища, а онлайн і гібридне навчання було високоякісним.
Також в установі додають, що, ймовірно, формат навчання для студентів вищих навчальних закладів продовжуватиме змінюватися. Також це залежатиме від того, як працюватимуть і студенти, і викладачі.
— Усі заклади вищої освіти переведені з тимчасово окупованих регіонів у більш безпечні міста на території центральної та західної України, — повідомили в УДЦМО.
Фото: Pexels
Хайфа вирішила повернутися на навчання в Україну, але деякі іноземні студенти не розглядають цей варіант. Певні групи вирішили також не повертатися додому, а продовжити навчання у Нідерландах, Португалії та Фінляндії. Але минуло вже два роки й закінчується термін дії директиви Європейського Союзу про тимчасовий захист, яке дозволяло таким студентам навчатися.
Наприклад, у Нідерландах на початку березня африканським студентам треба мати навчальну візу, щоб продовжити заняття.
Студентка Айша, яка опинилася у такі ситуації, не хоче називати повне ім’я задля безпеки. 25-річна дівчина також є студенткою медичного факультету, що проходить останній семестр навчання, вона є однією з 17 так званих “громадян третіх країн”.
Якщо дівчина не отримає студентську візу, їй, можливо, доведеться повернутися до Нігерії, де, за її словами, вона не зможе продовжити навчання. За словами Айші, вона ризикує втратити все, а повернення в Україну, де триває війна, вона не готова розглядати.
— Я стежу за тим, що відбувається в Україні. Мені прикро за українців, але мені ще більш прикро за нас — “громадян третіх країн”.
Голландці сприймають нас як “халявників”, хоча ми працюємо і платимо податки. Навіщо з нами так поводитися, коли ми постраждали від тієї ж війни? — каже вона.
Крім того, Айша й не може повернутися на навчання в Україну. В Українському державному центрі міжнародної освіти розповіли, що студенти, які вирішили не продовжувати навчання в українських університетах і були з них відраховані, розв’язують такі питання особисто.
Міністерство юстиції та безпеки Нідерландів каже, що такі студенти як Айша, матимуть до 28 днів після закінчення строку директиви у березні, щоб залишити країну.
— Більшість “громадян третіх країн”, які залишили Україну, в принципі, можуть повернутися до країни походження. Якщо громадянин третьої країни боїться насильства або судового переслідування у своїй країні, він може подати прохання про прихисток тут, — повідомили у міністерстві.
Багато іноземців приїздить в Україну не лише на навчання, вони займаються волонтерством та допомагають у відбудові. Раніше ми розповідали історії іноземців, які допомагають відбудовувати Україну.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.