Сезон абрикосів розпочався, тож наїстися їх можна, як то кажуть “від пуза”. Та чи насправді максимальні порції оздоровлюють найкраще? Про оптимальні норми споживання фруктів та про те, чи можуть вони заподіяти шкоду, а найголовніше: про корисні властивості абрикосів — читай у матеріалі.
Абрикоси можна назвати мультивітамінним фруктом. В них є вітаміни А, С, Е, Н, К, групи В, а ще фітоестрогени, антиоксиданти, лимонну, яблучну, янтарну, винну, кавову кислоти, глюкозу, фруктозу, пектини, амінокислоти, клітковину. Лише 100 грамів фруктів задовольнять містять:
А мінерали в абрикосах здатні зробити так, щоб всі системи організму працювали злагоджено, як хороший годинник. Тож не варто “накопичувати” хвороби, сидячі на дієті з гамбургерів. Аби не знати проблем зі здоров’ям, просто включи ці корисні фрукти в раціон.
Магній в абрикосах налагоджує роботу шлунково-кишкового тракту, нормалізує шлункову кислотність.
Кальцій зміцнює кістки та зуби, впливає на здатність крові до згортання.
Калій зміцнює серцевий м’яз, сприяє виведенню надлишків рідини та засвоєнню кальцію. Залізо підвищує гемоглобін, запобігає анемії. А йод нормалізує функціонування щитоподібної залози;стронцій служить для профілактики карієсу та остеопорозу.
Свіжі плоди низькокалорійні — усього 44 кілокалорії на 100 грамів. Та через підвищену концентрацію в них вуглеводів добре насичують організм, не додаючи зайвих кілограмів.
Фрукти легко перетравлюються організмом, їхні мікроелементи та вітаміни швидко переходять в кров, яка розносить їх по всіх “куточках” організму. Корисні речовини знаходять в органах слабкі місця і відновлюють пошкодження, що вже встигли перерости у хвороби. А також ті, про які ми, можливо, й не здогадувались. Тож споживання абрикосів:
Солодкі ароматні плоди мають включати у свій раціон люди, які проживають в регіонах з поганою екологією, працюють на шкідливих виробництвах, сильно втомлюють фізично та розумово.
Корисні абрикоси й людям, які відчувають часті депресії та апатії.
Вони наповнюють організм енергією, позбавляють втоми, підвищують витривалість і працездатність. А студентам підтримають сили під час сесії.
Рexels
Для жінок ці фрукти — просто незамінний продукт в раціоні. Вони допоможуть загальмувати старіння, зменшити талію та підняти настрій.
Плоди виводять зайву рідину та нормалізують обмін речовин, що сприяє схудненню.
Приводять у норму гормональне фон, полегшують перебудову організму під час клімаксу.
Абрикоси корисні й для вагітних жінок. Вони поповнять дефіцит вітамінів і мінералів, забезпечуючи правильний розвиток плоду, позбавлять запорів і набряків, усунуть депресію.
Під час лактації фрукти стимулюють вироблення молока та підвищують його жирність. Але їсти їх потрібно у невеликих кількостях, адже продукт здатний викликати у немовляти алергію та кольки.
Помітна користь абрикосів й для чоловічого здоров’я. Вони забезпечують приплив крові до статевих органів і підвищують потенцію, оздоровлюють передміхурову залозу.
Кісточки абрикосів також корисні. Амігдалін (вітамін В 17), який міститься в них, оздоровлює організм на клітинному рівні, бореться з онкологією. Але при розпаді амігдалину виділяється синильна кислота, яка у великих кількостях надає токсична для організму.
Добова доза кісточок не має перевищувати 40 грамів для дорослих та 20 грамів для дітей.
Попри величезні корисні властивості, фрукти мають цілий ряд протипоказань. тож, якщо ти маєш наступні захворювання, перед тим, як їсти абрикоси, проконсультуйся зі своїм лікарем.
Протипоказаннями є:
Також не варто зловживати недозрілими плодами, це може спровокувати розлад травлення.
За добу можна з’їдати не більше пів кілограма десерту, вагітним жінкам — не більше 200 грамів.
Раніше ми розповідали, як посушити абрикоси вдома.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.