За підрахунками вчених, мозок сучасних людей приблизно на 13% менший, ніж у Homo sapiens, які жили тисячі років тому. Хоча певний час була протилежна тенденція — людський мозок збільшувався в розмірах.
Звісно, що попри останні спостереження, мозок людини є гігантським щодо мозку тварин. Саме ця перевага дозволяє нам мислити, створювати й розвиватися.
Але чи загрожує щось нашому мозку в майбутньому? Чому людський мозок зменшився, хоча ми досягли нечуваного розвитку? BBC разом з науковцями досліджували людський мозок та його здібності.
У нещодавньому дослідженні 2023 року палеоантрополог і почесний куратор Американського музею природознавства в Нью-Йорку Ян Таттерсолл відстежував зміни у черепній коробці людей з плином часу.
Почавши з найдавнішого виду, а закінчивши сучасною людиною, він зрозумів, що швидке розширення мозку відбувалося в різний час та в різних представників в Азії, Європі та Африці.
Однак збільшення мозку після появи сучасних людей зійшло нанівець. Череп чоловіків і жінок сьогодні в середньому на 12,7% менший, ніж череп Homo sapiens, які жили під час останнього льодовикового періоду.
— Наші черепи мають дуже особливу форму, тому ранніх людей дуже легко розпізнати — і найперші з них мали надзвичайно великий мозок, — каже Таттерсалл.
На думку науковця, зменшення розміру мозку почалося близько 100 тисяч років тому, що відповідає періоду часу, коли люди перейшли від більш інтуїтивного стилю мислення до мислення більш абстрактним способом, що дозволило краще розуміти своє оточення.
А фактором, який спричинив таку зміну стилю мислення, стало винайдення мови. Внаслідок цього нервові шляхи мозку реорганізувалися у метаболічно ефективніший спосіб, тож люди отримали від цього більше користі.
Іншими словами, оскільки менші та краще організовані мізки змогли виконувати складніші обчислення, великий мозок з більшими витратами енергії став просто непотрібним.
— Мені здається, що, ймовірно, наші попередники обробляли інформацію за допомогою “грубої сили”, і інтелект у цьому контексті масштабувався залежно від розміру мозку. Отже, чим більшим був ваш мозок, тим більше ви отримували від нього, — пояснює Таттерсалл.
Він додає, що наш спосіб мислення інший. Сучасні люди деконструюють світ навколо у словниковий запас абстрактних символів і знову збирають ці символи, щоб поставити запитання.
Такий вид символічного мислення вимагав набагато складнішого набору зв’язків усередині мозку, ніж був раніше. Тож мозок з часом навчився працювати енергоефективніше.
Pexels
Однак не всі дослідники погоджуються з тим, що винайдення мови суттєво вплинуло на причини, чому зменшився людський мозок. Вчений-когнітивіст Джефф Морган Стібел із Музею природознавства у Каліфорнії каже, що хоч йому і подобається ця теорія, однак даних, які б її доводили немає:
— Ми не бачимо даних, які б свідчили, що 100 000 років тому почалося зменшення мозку, і після цього вже не відбувався зворотний процес, коли розмір мозку знову почав збільшуватися. Так, у той час дійсно було зменшення. Але потім розмір мозку знову почав зростати, тому дані наразі не підтверджують цю гіпотезу.
Замість цього він наводить теорію зміни клімату. У дослідженні 2023 року він проаналізував черепи 298 Homo sapiens за останні 50 000 років та виявив, що людський мозок зменшувався приблизно протягом останніх 17 000 років — з кінця останнього льодовикового періоду.
— Ми побачили, що чим тепліший клімат, тим менший розмір мозку у людей, а чим прохолодніший клімат — тим більший мозок, — каже Стібел.
Пояснюється це тим, що менший мозок міг дозволити швидше охолоджуватися. В спекотному кліматі люди розвинули стрункіші та вищі тіла, щоб максимізувати втрату тепла. Можливо, що мозок теж вдався до схожої стратегії.
Мозок є найбільшим споживачем енергії серед усіх органів, адже він важить близько 2% маси нашого тіла, але споживає понад 20% нашої метаболічної енергії в стані спокою. За цією теорією, сучасне глобальне потепління на планеті може ще більше зменшити наш мозок.
Ще однією теорію зменшення мозку є створення великих цивілізацій. У 2021 році антрополог Дартмутського коледжу в США Джеремі ДеСільва проаналізував черепи від міоценового гомініда Рудапітека (9,85 млн років тому) до сучасних людей (300 000–100 років тому).
Його підрахунки виявили, що наш мозок почав зменшуватися лише 3 000 років тому, приблизно в той самий час, коли почали з’являтися складні цивілізації. Хоча згодом він переглянув свою оцінку, заявивши, що мозок почав зменшуватися між 20 000 і 5 000 років тому.
ДеСільва припускає, що створення суспільств передбачало розподіл знань. Людям більше не потрібно було знати все, а отже не потрібно було і багато думати, щоб вижити. Це могло бути причиною, чому людський мозок зменшився.
Однак Єва Яблонка, почесна професорка Інституту Кона Тель-Авівського університету в Ізраїлі, стверджує, що навіть якщо мозок зменшився, коли виникли складні суспільства, це не обов’язково означає, що це була адаптивна реакція.
— Якщо 3000 років тому виникли набагато більші та складніші суспільства, також могли виникнути набагато більші відмінності в соціальних класах. Якщо, як наслідок, більшість людей були бідними, тоді ми знаємо, що бідність, недоїдання та подібні речі скомпрометували б розвиток мозку, — стверджує дослідниця.
А Марта Лар з Центру еволюційних досліджень людини Леверхулмського університету Кембриджа заявиа-ла, що Homo sapiens з найбільшим мозком жили 20 000-30 000 років тому, а мозок людини почав зменшуватися 10 000 років тому.
У той час наші предки вже перестали бути мисливцями-збирачами й перемикнулися на землеробство. А залежність від сільського господарства могла спричинити дефіцит вітамінів і мінералів, що призвело до затримки росту.
Але наразі ці думки є лише теоріями. Щоб достеменно зрозуміти причини зменшення мозку, потрібно знати точний час їхнього зменшення. Але старіші скам’янілості знайти важче, тому всі ці дані неперевірені. Для деяких погано збережених видів зараз є лише кілька або й узагалі один череп.
Хоч розміри мозку людей зменшуються, та казати, що це впливає на розумову діяльність було б неправильним.
Мозок чоловіків приблизно на 11% більший за мозок жінок через більший розмір тіла. Проте жінки та чоловіки мають однакові когнітивні здібності.
Існують суперечливі докази того, що гомініди з меншим мозком, наприклад, Homo floresiensis і Homo naledi, були здатні до складної поведінки, що свідчить про те, що визначальним фактором інтелекту є те, як саме влаштований мозок.
— Той факт, що зараз розмір нашого мозку значно зменшується, дає логічний висновок, що наша здатність мати більший інтелект або зменшується, або принаймні не зростає, — говорить Джефф Морган Стібел.
Але за останні 10 000 років людство створило інструменти та технології, які дозволяють переносити когнітивні здібності на артефакти.
Ми зберігаємо інформацію в комп’ютерах і використовуємо машини, щоб обчислювати щось за нас. Отже, наш мозок може мати меншу здатність до інтелекту, але це не означає, що як вид люди стають менш розумними.
Наш мозок — дивовижний орган, який має великі переваги над іншими. Але водночас йому дуже легко нашкодити. Зокрема, останні дослідження доводять, що людському мозку шкодить брехня.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.