Взимку автомобілісти часто запитують себе, як обслуговувати автівку так, щоб холодна пора року не впливала на її технічний стан. Одне з таких питань — чи варто прогрівати автомобіль перед поїздкою. Поради водіям, чи потрібно прогрівати машину взимку і як довго це робити — у нашому матеріалі.
Насамперед автомобіль треба підготувати до зими. Поміняти гуму на зимову та залити моторну оливу хорошої якості з високим індексом в’язкості.
Найголовніший аргумент водіїв, які довго прогрівають авто — холодний двигун зношується швидше. Насправді ж, прогрівати автомобіль, особливо не останніх років виробництва й особливо взимку потрібно. Правильне прогрівання збільшить ресурс як двигуна, так і решти важливих вузлів автомобіля.
Найкращим варіантом для водіїв буде трохи прогріти мотор, давши йому попрацювати на холостому ходу, а потім остаточно довести його до робочої температури під час руху. Щоб не забирати у мотора тепло і прискорити прогрівання, автоматичний обігрівач краще включати не відразу після запуску, а через деякий час. Але зараз більшість авто — інжекторні, тому їх не потрібно довго гріти на холостих обертах.
Середня температура роботи двигуна — близько 90 градусів, а робоча починається від 60. При розрахунку часу орієнтуйтеся тільки на цей показник.
Тривалість прогрівання:
Вам потрібно просто запустити мотор і якийсь час перед початком поїздки почекати, поки він працює на холостому ходу. Наприклад, витратити цей час на очищення авто від снігу.
Отже, якщо машина обладнана механічною коробкою передач, то потрібно натиснути педаль зчеплення під час запуску двигуна, щоб не змушувати стартер провертати замерзлі елементи. Після того, як двигун завівся, не потрібно відразу відпускати педаль — потримайте її кілька хвилин. За цей час моторна олива в коробці передач трохи розігріється.
Перш ніж прогрівати машину, рекомендується вимкнути усі споживачі тепла, зокрема систему опалення салону та обігрів скла. Це допоможе прискорити процедуру, оскільки будь-яка система опалення забирає необхідне їй тепло із системи охолодження двигуна. Зачекай трохи, поки рідина циркулюватиме по малому колу (без печі), і мотор грітиметься швидше.
Двигун під час їзди прогрівається швидше, ніж коли працює на холостих обертах. Холодний двигун страждає від роботи на “холодну”, бо олива ще не прогрілась, не має своїх властивостей. Чим довше двигун працює у такому режимі, тим більша ймовірність ламання елементів, які піддаються тертю у двигуні.
Щойно почнеш рух, не доводь двигун до високих обертів. Усі підшипники та рухомі елементи також підмерзли протягом часу стоянки. Олива у коробці також потребує розігріву. Двигун не можна розкручувати на більш як 2 000 тис. обертів, поки він не прогріється до 80-90 градусів.
Сподіваємось, наші поради поможуть тобі діяти правильно, не заподіюючи шкоди своєму автомобілю. Правильна експлуатація продовжує життя всім технічним деталям автомобіля.
Вікна дбають про твою безпеку і наш матеріал про те, коли шини стають небезпечними, допоможе тобі зі знаннями в експлуатації шин автомобіля.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.