16 серпня митрополит Київський і всієї України, предстоятель ПЦУ Епіфаній звернувся до очільника УПЦ МП митрополита Онуфрія та всіх ієрархів з пропозицією розпочати діалог між церквами про об’єднання без попередніх умов. У світлі цих подій постало питання, що саме розділяє церкви, і чим відрізняється УПЦ (Українська православна церква) від ПЦУ (Православної церкви України). Спробуємо пояснити у матеріалі.
Хоча за законом церква відділена від державного апарату, вона є частиною активного громадського життя, і має суттєвий вплив на вірян. Довгі роки Україна лишалася частиною Російської імперії, а її церква — глашатаєм пропагандистських імперських настанов та таємним носієм ідей великодержавного шовінізму.
Протягом 20 століття українська церква неодноразово намагалася відділитися від Московського патріархату. Так сталося в часи Української Народної Республіки, але тоді більшовицька партія, яка прибрала владу до рук, вела атеїстичну політику і справа відсторонення від Московії стала на паузу.
Шанс з’явився у 90-ті роки, після проголошення нашою країною власної незалежності. Та знадобилося ще майже 30 років, щоб законодавчо оформити статус Православної церкви України як автокефальної, тобто самоврядної церкви.
У чому різниця між УПЦ та ПЦУ — читай далі.
Довгі роки УПЦ була частиною РПЦ (Російської православної церкви). В Україні вона діяла за власним статутом на правах широкої автономії.
До початку війни Росії з Україною рішення Помісного та Архієрейського Соборів РПЦ були обов’язковими для УПЦ (МП), тобто церква напряму була підпорядкована Москві.
До 2022 року священники УПЦ на богослужінні згадували Патріарха Кирила, бо до повномасштабного вторгнення УПЦ вважалася частиною Російської православної церкви. І лише рішенням собору 27 травня 2022 року цю залежність було скасовано.
Проте експертиза Державної служби з етнополітики і свободи совісті дійшла висновку, що УПЦ ще тримає звʼязок з російською церквою. У 2022 році під час рейдів у їхніх церквах УПЦ знаходили проросійську, антиукраїнську літературу та великі суми готівки, зокрема — і в рублях, що свідчило про те, що деякі священники УПЦ продовжують пропагувати ідеї російської державності на території України.
Гострим питання стала мова богослужінь, адже УПЦ до початку війни використовувала церковнослов’янську — в її російському варіанті — мову.
У 2018 році статус УПЦ перестав визнаватися Вселенським патріархатом, а євхаристичне спілкування з церквою у Стамбулі припинили.
Офіційно ПЦУ утворилася у 2018 році, коли на Помісному соборі (найвищому органі влади у православній церкві) були об’єднані три церкви:
6 січня 2019 року у храмі Святого Георгія в Стамбулі після спільного служіння з Митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію ПЦУ.
З того часу Українська православна церква є визнаною у світі, незалежною структурою. Вона посідає своє законне місце серед інших п’ятнадцяти помісних церков, серед яких: Грузинська, Сербська, Болгарська, Грецька. Кожна з церков є автокефальною та незалежною.
На відміну від УПЦ, яка довгі роки було пропагандистським рупором Москви, Православна церква України є перед усім частиною громадянського суспільства. Вона активно бере участь у соціальному житті країни: у волонтерському та капеланському рухах, і є прогресивною частиною українського суспільства.
Її право на автокефалію визначається статусом самої держави України — вільної та незалежної від Росії.
Об’єднання двох церков як єдиної автокефальної української церкви має на меті остаточно позбутися російського релігійного пропагандистського впливу і спрямувати всі зусилля на подальшу консолідацію українського суспільства.
20 серпня Верховна Рада України ухвалила заборонити діяльність усіх релігійних організацій, пов’язаних із Росією. Детальніше про це читай у нашому іншому матеріалі.
Головне фото з сайту ПЦУ.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.