У цей день 115 років тому, а саме 25 травня 1907 року, жінки вперше у світі змогли взяти участь у засідання парламенту. Сталася ця подія у Фінляндії і заклала основи безпосередньої участі жінок у владі. Про історичну дату нагадав проект Цей день в історії.
У цей день Фінляндія ще входила до складу до складу Росії. Право обирати й бути обраною жінкам Фінляндії надали у 1906 році. Тож на виборах 1907 року до парламенту було обрано вже 19 жінок (із 200 депутатських місць).
Рух за права жінок сягає корінням 18-го століття, коли патріархальний устрій навіював жінкам та чоловікам надто різні права, соціальні функції та обов’язки.
Права визначав цензор, почасти жінки були позбавлені більшості з них, як-от обирати і бути обраною.
Перший випадок, коли жіночі права закріпилися законом, був зафіксований у Швеції та належить до так званої Ери свободи. Тоді, у 1718 році, після смерті короля Карла XII, жінки, які сплачували податки, отримали законне право обирати членів парламенту.
Проте тривало це недовго. Вже у 1772 році король Густав III здійснив державний переворот, відновив монархію та затвердив конституцію, яка скоротила права жінок і парламенту.
В 1755 році конституцією Корсиканської республіки були надані виборчі права усім громадянам, які старші за 25 років, незалежно від статі. Жінки й тут отримали права ненадовго, бо під час анексії Корсики Францією через 14 років знову втратили їх.
У Сполучених Штатах Америки першим штатом, який наділив жінок правом вибору, став Нью-Джерсі. Там у 1776 його отримали лише ті жінки, що мали якусь власність.
Однак у 1807 році під приводом боротьби з фальсифікаціями на виборах жінок разом з афроамериканцями позбавили виборчих прав.
У другій половині 19-го століття жінки все ж поступово отримували права обирати — наприклад, у британській колонії Піткерн, французькій Франсвіль, Австралії, острові Мен.
Першою країною у світі, де жінки отримали рівні загальні виборчі права з чоловіками, стала Нова Зеландія. Британська колонія зі статусом самоуправної території стала революціонеркою у 1893 році.
В 1902 році права жінок обирати та бути обраними закріпили у конституції Австралії. На жаль, права не поширювались на аборигенів.
Фінляндія стала першою у світі, де загальне виборче право жінок реалізували практично — 25 травня 1907 року вони вперше взяли участь у засіданні парламенту.
Участь жінок у виборах до місцевих органів влади натомість закріпилась після здобуття Фінляндією незалежності в 1917 році.
Відтоді виборчі та інші права жінок почали закріплюватися в інших країнах активніше:
У більшості країн світу нині жінки мають рівні з чоловіками виборчі права. Найпізніше вони закріпились у Бахрейні, Кувейті, Саудівській Аравії та інших країнах.
Проте в деяких країнах досі є обмеження прав жінок від освіти до вибору. Такими є Бруней, Ліван, Саудівська Аравія та ОАЕ.
Раніше ми розповідали, що таке дискримінація та яка вона буває.