В травні 2024 в Україні вперше в тестовому режимі запустили 5G. Швидкість передачі інформації в форматі нового поклоніння вражає: можна дистанційно керувати суперточним обладнанням, точніше досліджувати погодні умови, координувати тисячі транспортних засобів. І це — далеко не увесь його потенціал. Коли чекати масованого впровадження 5G в Україні — читай у матеріалі.
Це абсолютно новий передовий стандарт мобільного зв’язку. Буква G в його назві означає generation — покоління. Тобто це інтернет п’ятого покоління. Його відмінність від попередників вражає:
Високі частоти забезпечують значну більшу місткість мережі й велику швидкість передачі.
Та є і певні вади технології: вона значно посилює залежність економіки від якості її роботи. А це в разі збою в системі ставить під загрозу діяльність різних галузей. Особливо це ризиковано для підприємств критичної інфраструктури.
Запроваджувати зв’язок нового покоління в Україні планували ще чотири роки тому. Та спочатку пандемія коронавірусу, а тепер ― повномасштабне вторгнення Росії, призупинили процес.
У 2023 році віцепрем’єр-міністр цифрової трансформації Михайло Федоров анонсував, що пілотний запуск 5G запланований на 2024 рік. І в травні цього року тестування дійсно відбулося.
Vodafone та Nokia впровадили тестову 5G зону на території Івано-Франківського центру Промприлад і провели телеміст між Івано-Франківськом, Києвом та Гельсінкі (Фінляндія).
Але попри вдале проведене тестування, коли саме зв’язок нового покоління стане доступним широкому загалу користувачів України, невідомо.
Технологія 5G надає чимало нових можливостей не лише для цивільного, а й для військового використання. Проте в умовах постійних атак ворога на нашу телекомунікаційну інфраструктуру ризики використання новітньої технології в Україні значно посилюються.
Крім того, не всі роботи з вивільнення радіоспектра для мереж 5G можуть бути проведені, адже наразі деякі частоти використовують військові. В певному діапазоні працює телебачення.
В нинішніх умовах збільшення пропускного потенціалу мереж без можливості покращити їхній моніторинг, може зробити наші мережі більш уразливими до кібератак.
На офіційному рівні потрібно узгодити законодавство України з нормами ЄС.
І ще один суто будівельний аспект: мережа нового покоління вимагає високої частоти веж. Якщо вежі на 4G інтернет ставлять на відстані 400–600 метрів, то для надшвидкісного 5G їх потрібно розташувати через кожні 300–400 метрів.
Попри складнощі, які існують, Україна планує впроваджувати 5G. Наразі кількість його абонентів у світі блискавично зростає.
Перше місце з охоплення сучасною мережею займає Китай, там кількість її абонентів вже перевищує один мільярд. У США минулого року до зв’язку нового покоління приєднатися понад 100 мільйонів абонентів. А у країнах Європи — близько 80 мільйонів.
Раніше ми розповідали, що робити, якщо зламали Telegram: як відновити доступ до акаунту.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.