Війна триває, і щоб фінансово забезпечити потреби Сил оборони, парламент країни запропонував збільшити податки. Терміном такого підвищення обрали жовтень 2024 року. Як зміняться податки українців з 1 жовтня — читай у матеріалі.
17 вересня 2024 року Верховна Рада України у першому читанні схвалила законопроект №11416-д, який змінює розмір військового збору (ВЗ). Підвищення планують з 1 жовтня 2024 року, нові правила оподаткування діятимуть для всіх категорій платників податків.
Депутати прогнозують, що збільшення податків принесе у державний бюджет лише у 2024 році ще 58 мільярдів гривень. У 2025 році ця сума становитиме 137 мільярдів гривень.
Податкові зміни відчують не лише пересічні українці, а й усі банки, ФОПи, юридичні особи, фінансові небанківські установи.
Для пересічних громадян військовий збір з доходів збільшиться з 1,5% до 5%.
Тобто роботодавець має сплачувати в бюджет країни за кожного найманого робітника на 3,5% більше податків. Водночас ставка податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) залишиться такою, як і була: 18%.
Також лишиться на старому рівні — 22% — єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який роботодавці відраховують з фонду оплати праці.
Pexels
Спробуємо розрахувати, як ці зміни виражатимуться у гривнях:
З мінімальної зарплати доведеться платити:
Збільшення податку на військовий збір з мінімальної зарплати становитиме 1840 – 1560 = 280 грн.
Підвищиться на додаткові 3,5% і військовий збір з доходів громадян за депозитами. Раніше він був на рівні 19,5%, а з 1 жовтня матиме розмір 23%.
Фізичні особи-підприємці, які працюють як власники ФОП 3 групи, також платитимуть більше: окрім 5% від доходу вони додатково віддаватимуть державі іще 1% військового збору.
Тобто з кожної 1000 прибутку вони платитимуть не 50 грн, як раніше, а 60 гривень.
Ці категорії підприємців сплачують ВЗ у фіксованому розмірі — 10% від мінімальної зарплати.
800 грн — це 10% від мінімальної зарплати з 1 квітня 2024 року.
Також додатковий військовий збір доведеться сплачувати й банківським установам: він становитиме 50% (нині 25%). Отримання цих коштів дозволить отримати для потреб оборони лише цього року іще 27 млрд грн.
Як це вплине на вкладників — поки що невідомо, адже банки самі вирішуватимуть, чи змінювати їм відсотки по депозитах та кредитах.
Відбуватимуться зміни в оподаткування автозаправних станцій: вводяться щомісячні авансові внески з їхнього податку на прибуток. Також НБУ ухвалив підвищення податку на прибуток фінансових компаній із 18% до 25%.
Попри те, що ці зміни вдаряють по гаманцю усіх категорій населення, їхня кінцева мета — збільшення оборонного бюджету країни, є нагальною потребою часу і виконанням вимог, які виставляють державі західні партнери.
Раніше ми розповідали про прожитковий мінімум у 2025 в Україні: чому уряд пропонує не збільшувати виплати.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.