Злива після довгої засухи, проліт комети Галлея, наступ ЗСУ в Курській області, південне полярне сяйво — усе це унікальні явища, які можна спостерігати, здається, раз у житті. Однак деякі з них все одно можуть стати приємною несподіванкою.
Так, 12 серпня, Національний антарктичний науковий центр повідомив, що біля антарктичної станції Академік Вернадський українські полярники зафіксували південне полярне сяйво. Його також називають aurora australis.
Цей випадок можна вважати рідкістю, і на це є не одна причина. Зокрема, українська станція розташована далеко від південного магнітного полюсу Землі.
Крім того, у місцевості біля Вернадського постійно дуже хмарно.
Щоб сяйво було видно біля Вернадського, мають відбуватися сильні збурення магнітного поля Землі. Це буває нечасто, — пояснює геофізик 29-ї УАЕ Юрій Отруба.
За його словами, такі події вдається зареєструвати завдяки приладам у геомагнітний обсерваторії. Її вважають однією з найкращих в усій Антарктиці. Та ось побачити на власні очі сяйво, а тим паче зафіксувати на фото — це можна вважати великою удачею.
За мої вісім зимівель це сталося чи не вперше. Бо здебільшого коли прилади показують значні зміни магнітного поля, то в нас або небо затягнуте хмарами, або ж літній період, коли майже весь час світло.
Зафіксувати сяйво вдалося завдяки збігу кількох потрібних факторів. Насамперед це стало можливим через те, що зараз в Антарктиці зима й біля станції здебільшого темно. Крім того, через морозну погоду та чисте небо спостерігати за подібними явищами простіше.
Останній фактор, який допоміг спіймати можливість — це фіксація приладами геомагнітної обсерваторії магнітної бурі рівня К-8 за індексом Бартельса, що вважається досить високим показником.
Проте зловити сяйво, яке не було досить яскравим для ока, допоміг фотоапарат. Як говорить геофізикиня 29-ї УАЕ Анна Соіна, спочатку здавалося, що перед ними з колегами просто біла імла з легким відтінком рожевого.
Коли ми цю імлу сфотографували, то зрозуміли, що то і є сяйво, на фото проявилися зелений та фіолетовий кольори.
Фото: системний адміністратор 29-ї УАЕ Олександр Мацібура
Крім того, навесні 2024 року українців вразила новина про північне сяйво над нашими містами, після чого ми вже спостерігали його кілька разів. Цікаво, як це взагалі можливо? Тоді читай, як зʼявляється північне сяйво та від чого залежить його колір.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.