В часи інтенсивного стресу інколи нам важко заспокоїтись і якісно відпочити. Велику роль в цьому відіграє поганий сон. Часто ми пов’язуємо довге засинання, пробудження серед ночі й загальну втому вранці з вживанням кофеїну, який став для багатьох другою водою.
А що буде, якщо перестати пити каву і перейти на інші ранкові напої? Ми зібрали дослідження, які пояснюють, що трапиться в цьому випадку.
Науковий журнал Frontiers in Neurology стверджує, що різка відмова від кави може спровокувати головний біль.
Щоб перевірити це, науковці відібрали групу дорослих із 80 людей з щоденним споживанням 300–800 мг кофеїну, що дорівнює від 3 до 8 чашок кави на день.
Оскільки кофеїн є психоактивною речовиною, то здатен викликати залежність організму. Дослідження мало на меті перевірити, як саме вплине відмова від споживання кави на здоров’я.
Дослідження показало, що у здорових дорослих припинення щоденних доз кофеїну в 100 мг, тобто одна чашка кави, може викликати так званий синдром відміни, для якого характерні млявість, головний біль та інші неприємні симптоми.
Ще одне дослідження, а саме Школи біомедичної інженерії Національного університету в Пусані, Корея, повідомляє, що регулярне вживання кофеїну спричиняє жорсткість кровоносних судин і знижує кровотік.
Якщо припинити пити каву, то кровоносні судини повертаються у свою першочергову форму і це може викликати тимчасовий головний біль. У цьому випадку, кажуть фахівці, не слід вживати знеболювальні препарати з вмістом кофеїну, які часто додають до ліків проти головного болю.
З цього випливає, що якщо вживання кави має багаторічний характер, а дози кофеїну становлять понад 100 мг на день, то різка відмова від напою може мати тимчасовий негативний ефект.
До найголовніших переваг відмови від кави можна віднести відсутність в раціоні кофеїну, який стимулює нервову систему і погіршує якість сну.
Відмова від кофеїну знижує загальний рівень стресу, нівелює дратівливість і почуття нервовості. Хоча перші декілька днів синдром відміни може наздоганяти й вражати неприємними симптомами, наприклад, підвищеною дратівливістю та навіть гнівом, але, якщо перестати пити каву, згодом настрій вирівнюється і нервова система вчиться жити без стимуляторів.
Кава впливає на наші цикли сну, і в разі їхнього порушення, ми можемо прокидатись серед ночі. Оскільки кофеїн стимулює нервову систему, то наш організм може збитись з підрахунків, коли саме йому слід засинати та прокидатись.
Спільне дослідження британських та австралійських науковців Управління ризиками та політика охорони здоров’я 2018 року довело, що виключення з раціону напоїв з кофеїном знижує ризик порушення сну та допомагає вашому тілу розпізнати, коли йому потрібно замкнути очі.
Також це дослідження стверджує, що наш організм не потребує штучних енерджайзерів, щоб прокинутись. Наше тіло знає алгоритми, як прокинутись і без сторонніх речовин. Тому, якщо до цього ти покладався(-лась) на каву як джерело енергії, просто дай своєму тілу зробити це природним шляхом.
Відповідаючи на питання, чи можна різко перестати пити каву, науковці сходяться в тому, що найкраще починати цей процес поступово. Якщо ти вживаєш понад 3 чашок кави на день, не намагайся одразу кинути вживання кофеїну, адже це призведе до симптому відміни.
Найкращий варіант — повільна та поступова відмова. Це допоможе організму виробити алгоритми й пристосуватись до нових умов, а твоя нервова система не відчуватиме надто різких перепадів. Пам’ятай, що кофеїн — сильнодійна речовина і викликає звикання, тож стався до відмови відповідально.
А чи знаєш ти, що існує поняття норми кофеїну на день? Часто наші проблеми зі сном повязані саме з тим, що ми не дотримуємось своєї норми. В нашому матеріалі дієтологиня Світлана Фус розповіла про норми вживання кави на день.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.