Багато людей хвилює питання власного здоров’я і чи варто сідати на безглютенову дієту? Докладніше про те, що таке глютен, в яких продуктах він міститься і як може впливати на організм — читай у нашому матеріалі.
Глютен — це рослинний білок, який відповідає за в’язкість і клейкість. В перекладі з латинської – “клей”. Два основних білки в ньому – глютенін і гліадин. Саме гліадин якраз відповідає за вплив глютену на здоров’я. У чистому вигляді клітковина виглядає як білий порошок, схожий на борошно. При добавленні води утворює липку, сіру масу.
Ароматний запах хлібобулочних виробів супроводжує нас кожен день. Хліб та хлібобулочні вироби є важливим продуктом та основою будь-якого застілля. Основний продукт, з якого їх виробляють – це злакові: пшениця, жито, ячмінь, овес. Саме в їх зернах в найбільшій кількості міститься глютен. Що вище його відсоток в борошні, то якісніше і смачніше з нього виходить тісто.
Глютен міститься у злаках та похідних від них продуктах.
Список продуктів:
Як бачиш, список досить великий.
Зараз на етикетках продуктів можна зустріти написи “без глютену” або “містить сліди глютену”, або може писати:
Глютен добре засвоюється організмом та абсолютно безпечний для більшості людей.
Сертифікована нутриціологиня і фуд-терапевтка Анастасія Голобородько розповіла на своєму Telegram-каналі про вплив глютену на здоров’я людини. Вона стверджує, що до псевдоалергій або непереносимості білків пшениці схильні близько 30% людей, і частково тут вина аграрного буму, адже хлібу важливо довго жити на полиці, а десертам – красиво виглядати.
Глютен виключають на певний час тоді, коли є запалення органів шлунково-кишкового тракту, деякі метаболічні синдроми чи ряд нейродегенеративних захворювань.
Повністю виключення відбувається при аутоімунних захворюваннях. До останніх відноситься приблизно 1% людей на планеті, яким вживати глютен справді дуже небезпечно.
Це пов‘язано з аутоімунною хворобою, яка зветься целіакія. Коли люди з таким діагнозом вживають глютен, їхня імунна система створює антитіла, які пошкоджують стінки кишківника. Це порушує всмоктування поживних речовин організмом. Ліків проти цієї хвороби не існує, проте можна повністю позбутися симптомів, якщо виключити продукти, що містять глютен зі свого раціону. Тому єдиний вихід для них — це купувати та вживати продукти без нього.
Зараз немало людей без ознак непереносності глютену, дбаючи про своє здоров’я, дотримується безглютенової дієти. Немає жодного підтвердженого дослідження про користь дотримання такої дієти для здорової людини. Проте виключення з раціону борошняних виробів, напівфабрикатів, соусів, ковбасних виробів позитивно впливає на будь-який організм.
Прихильники безглютенової дієти свідомо змінюють свій раціон в надії покращити травлення, зміцнити імунну систему та знизити вагу. Однак насправді причиною зайвої ваги, наприклад, є зовсім не глютен, а надлишок продуктів, в яких він міститься. Та не всі продукти, які містять глютен є шкідливими. Наприклад, цільнозернові злаки, які містять висівки з пшениці, вівса, ячменю, жита забезпечують наш організм клітковиною, важливими вітамінами групи В та поживними речовинами, такими як залізо, кальцій та білок.
— Якщо немає діагностованих станів – їжте на здоров’я, — стверджує фуд-терапевтка Анастасія Голобородько.
Вона відзначає, що білий хліб можна замінити на хліб на заквасці, адже завдяки заквасці покращується переносимість глютену.
А що якщо ти вже вирішив (-ла) покластися на безглютенову дієту, то страви краще готувати власноруч і у твоєму розпорядженні залишаються ті продукти, які не містять глютен. Так що вибір за тобою.
До речі, раніше ми розповідали, як приготувати безглютеновий хліб.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.