23 листопада в український прокат вийшов новий фільм британського режисера Рідлі Скотта Наполеон, який охоплює майже все життя видатного корсиканця.
Кінокритик Кирило Пищиков уже подивився фільм і вважає, що цього разу Скотту не вдалося створити видатний епік на кшталт Гладіатора чи Останньої дуелі. Що у стрічці пішло не так, читай у рецензії.
Фільм починається зі страти французької королеви Марії-Антуанетти в Парижі, на якій також присутній молодий військовий Наполеон Бонапарт (Хоакін Фенікс).
Далі історія показує як Наполеон бере місто Тулон, окуповане англійцями, і стає бригадним генералом, а відразу ж після цього корсиканець знайомиться з жінкою всього свого життя — Жозефіною (Ванесса Кірбі). І саме їх стосунки стають центральною ниткою для оповідання в фільмі.
Рідлі Скотт — один із найцікавіших режисерів сучасності як мінімум тому, що кожен його фільм разюче відрізняється від попереднього, а крім цього дуже по-різному сприймається, що у публіки, що у критиків.
І новий фільм про Наполеона Бонапарта — це скоріше промах, аніж успіх. І головною слабкістю стрічки є сценарій, який написав Девід Скарпа.
По-перше, у стрічці дуже слабо прописані головні герої — Наполеон і Жозефіна — насправді незрозуміло, чому ці двоє взагалі кохають одне одного. Так, Жозефіна у виконанні Ванесси Кірбі дійсно красива жінка, але якихось цікавих рис їй сценарій не дає.
Фото: IMDB
Взагалі їх стосунки аж занадто по-сучасному токсичні, що тільки підсилює недовіру до історії, особливо якщо враховувати контекст епохи.
По-друге, сам Наполеон вийшов аж надто порожнім і нецікавим — все, чим він характеризується в стрічці, це його кохання до Жозефіни, яке начебто змушує його робити те, що він робить.
І справа навіть не в тому, що реальний Наполеон був надзвичайно енергійною й активною людиною, а в тому, що з погляду сценарію — він пасивний протагоніст, в якого крім кохання до Жозефіни, взагалі немає жодних амбіцій.
Так, на словах він великий патріот Франції, але історія показана в стрічці, взагалі не дає йому це показати, крім тих моментів, коли корсиканець проявляє себе в бою. Ба більше, Наполеон у фільмі Скотта стає навіть комічним персонажем, а зовсім не епічною фігурою свого часу.
Звісно, можна сказати, що Рідлі Скотт як британець може собі дозволити саме таке бачення історії, але навіть у контексті логіки фільму виникає питання: якщо Бонапарт настільки пасивний і комічний персонаж, то чому величезна кількість людей готова була покласти голову за нього?
Сам сценарій нагадує швидкий екскурс по біографії корсиканця, і навіть не намагається якось логічно пов’язувати одні події з іншими. От Наполеон лише один з трьох консулів Франції, а вже у наступній сцені він є Першим консулом.
Все можна пояснити тим, що у стрічки буде режисерська чотиригодинна версія, що має закрити всі пусті місця в сценарії, проте є стійке враження, що вона не зможе врятувати стрічку, адже причинно-наслідкові зв’язки між сценами практично відсутні.
Однак чи є у фільмі Скотта щось, що вдалось? Безперечно, такими стали батальні сцени. Коли британський режисер ставить битви, то все виходить чудово.
Скотт майстерно малює батальні полотна і не соромиться показувати війни кінця XVIII — початку XIX століть без купюр: піхота масово гине в лобових атаках, на полі битви літають смертоносні ядра, а великі воєначальники пафосно спостерігають за війною з далеких пагорбів, хіба що сам Бонапарт іноді теж опиняється в перших рядах.
Фільм Наполеон — однозначна невдача Рідлі Скотта як оповідача, проте дуже потужна робота як постановника, однак цей фільм по своїй суті є великим антивоєнним кіно, що стає зрозуміло, коли на екрані з’являються фінальні титри, де перераховуються всі втрати воєнних кампаній Наполеона.
Скотт тут виступає з гуманістичних позицій, а його зневага до Бонапарта зчитується без зайвих сумнів. “Ось до чого зводяться непомірні амбіції великих світу цього” — наче хоче сказати Рідлі Скотт.
Шкода, що, крім того, аби засуджувати військових воєначальників двохсотрічної давнини, режисер забуває розкрити своїх персонажів і розповісти історію таким чином, щоб вона нормально показувала причинно-наслідкові зв’язки.
Раніше ми ділилися чесною рецензією на фільм Марвели.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.