День незалежності є однією з найважливіших дат у календарі будь-якої країни. Це свято символізує здобуття свободи, суверенітету та національної ідентичності. В кожній державі цей день відзначається по-особливому, втілюючи унікальні традиції та звичаї, що відображають історію та культуру народу.
В Україні День незалежності відзначають 24 серпня. Це свято є символом відродження нації після тривалого періоду боротьби за свободу. День незалежності об’єднує мільйони українців, які вшановують свою історію та культурну спадщину по усьому світові. Проте, як відзначають День незалежності в інших країнах? Які цікаві традиції та звичаї супроводжують це свято у Сполучених Штатах Америки, Франції, Індії та Польщі?
У цьому матеріалі ми розглянемо, як різні народи святкують свої Дні незалежності, що спільного та відмінного між цими святкуваннями, а також які культурні особливості роблять кожне з них унікальним.
Сполучені Штати Америки відзначають День незалежності 4 липня. До речі, це свято нерідко так просто й називають — Четверте липня. Його відзначають уже понад три століття.
Запровадили його на честь проголошення Декларації незалежності США від Об’єднаного Королівства Великої Британії, яку власне й було підписано 4 липня 1776 року.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Presidents of the United States (@ouramericanpresidents)
Допис, поширений Presidents of the United States (@ouramericanpresidents)
Після прийняття Декларації розпочалася Війна за незалежність США. Вона завершилася перемогою американських колоній і визнанням їхньої незалежності згідно з Паризьким мирним договором 1783 року.
Після здобуття незалежності, США розробили Конституцію, яка була прийнята у 1787 році, а першим президентом країни став Джордж Вашингтон.
У Сполучених Штатах День незалежності це одне з найважливіших літніх свят, тож щороку в американців 4 липня — національний вихідний.
У цей день люди влаштовують барбекю, паради, карнавали, концерти, пікніки, ярмарки, сімейні зустрічі, а також запускають феєрверки. Також на державному рівні з промовами виступають президент країни та можновладці.
Фото: Unsplash
У цей день американці вшановують мужність і жертви Батьків-засновників США, які відстоювали ідеї свободи, рівності та самоврядування.
Насправді одне з головних державних свят у Франції має назву День взяття Бастилії. Його відзначають щорічно 14 липня. Ця дата є символом перемоги над старим режимом, вона ознаменувала собою єднання всієї французької нації й початок події всесвітнього історичного масштабу — французької революції.
Тож цей день вважається для багатьох людей Днем незалежності Франції.
Після взяття Бастилії, у серпні 1789 року, Національні збори ухвалили Декларацію прав людини і громадянина, яка проголошувала основні права та свободи людини, зокрема свободу слова, рівність перед законом та право на власність.
Фото: Jean-Pierre Houël
День взяття Бастилії є національним святом у Франції, і його відзначають широкомасштабними урочистостями.
На Єлисейських полях у Парижі щороку проходить грандіозний військовий парад за участі французьких збройних сил. Це один із найстаріших і найвідоміших військових парадів у світі. Ввечері 14 липня по всій країні феєрверки та вуличні гуляння.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений KRETZ FAMILY REAL ESTATE (@kretzfamilyrealestate)
Допис, поширений KRETZ FAMILY REAL ESTATE (@kretzfamilyrealestate)
Давньою традицією святкування Дня взяття Бастилії є бал пожежників. У багатьох містах Франції пожежні станції відкривають свої двері для усіх охочих, а також організовують танцювальні вечори та інші розваги.
День незалежності Індії відзначається щороку 15 серпня і є національним святом, що символізує здобуття незалежності від британського колоніального правління.
Це один із найважливіших днів в історії Індії, який об’єднує націю у святкуванні свободи та суверенітету.
Усе почалося ще на початку XVII століття, коли британська Ост-Індська компанія почала свою діяльність в Індії. До середини XIX століття Британська імперія повністю контролювала територію сучасної Індії. Колоніальне правління тривало понад 200 років і супроводжувалося експлуатацією ресурсів та населення.
У XIX та XX століттях в Індії розгорнувся потужний національно-визвольний рух. Після Другої світової війни, під тиском індійських націоналістів та міжнародної спільноти, Британська імперія вирішила надати Індії незалежність.
15 серпня 1947 року Індія офіційно стала незалежною, але розділилася на дві держави — Індію та Пакистан.
У День незалежності Індії по всій країні відбуваються церемонії підняття прапора. Головну церемонію проводять у Червоному форті у Делі, де прем’єр-міністр Індії власноруч підіймає національний прапор. Там же він виголошує святкову промову.
Окрім того, в Індії є традиція проводити у різних містах паради, культурні програми, танцювальні виступи та концерти. Таким чином країна показує, наскільки багатокультурною та різноманітною вона є.
У школах дітям роздають солодощі, а також проводять різні культурні заходи. Урядові та неурядові установи прикрашають свої приміщення папером, повітряними кулями з портретами борців за свободу на стінах, а великі урядові будівлі часто прикрашають ліхтариками. Також у деяких містах люди запускають повітряних зміїв.
У День незалежності люди полюбляють прикрашати свої речі та автомобілі прапорами Індії.
У Польщі День незалежності відзначають щорічно 11 листопада, починаючи з 1937 року. У цей день Польща проголосила незалежність держави від Російської імперії, Австро-Угорщини та Німецької імперії.
Ця подія збігається із закінченням Першої світової війни, яка власне й створила умови для відновлення незалежності Польщі.
Після поразки центральних держав, включаючи Німеччину та Австро-Угорщину, та революції в Росії, Польща отримала шанс відновити свою незалежність.
Фото: Wikipedia
11 листопада 1918 року, після капітуляції Німеччини, Юзеф Пілсудський, який повернувся з німецького ув’язнення, взяв на себе командування польськими збройними силами та проголосив відновлення Польської Республіки.
Основні урочистості проходять у Варшаві, зокрема й військовий парад, яким головує президент Польщі, як головнокомандувач ЗС.
Також у цей день відбувається церемонія покладання вінків до Могили Невідомого Солдата. У цих заходах беруть участь президент, прем’єр-міністр та інші високопосадовці.
З 2008 року у Польщі щороку на День незалежності відбувається Марш незалежності. Його проводять з ініціативи націоналістичних асоціацій. Спершу його відвідували кілька тисяч людей, а у 2013 році організатори заявили, що кількість учасників сягнула більше ніж 100 тисяч осіб.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Sławek Kamiński (@slawekkaminski.photo)
Допис, поширений Sławek Kamiński (@slawekkaminski.photo)
А як відзначають свято у нас на Батьківщині? Трохи історії й традицій зібрали для тебе насамкінець.
Україна здобула свою незалежність відносно недавно — 33 роки тому. Та це не заважає нам мати традиції та звичаї, які як походять здавна, так і ті, що з’явилися вже у наші часи.
24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України.
Своє бажання стати суверенною державною підтвердив й народ на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Тоді винесли на обговорення одне питання: Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?
У референдумі взяли участь 31 891 742 особи — 84,18 % населення України. З них 28 804 071 особа або ж 90,32 % проголосували За.
А якщо тобі цікаво більше дізнатися історію Дня незалежності України, то переходь за цим посиланням на наш матеріал.
Як правило, основні державні заходи, присвячені до Дня незалежності проводили у столиці — Києві. За традицією, президент України проводить урочистий прийом, а керівники держави покладають квіти до пам’ятників видатним українцям, які сприяли становленню незалежної української держави. Також президент та інші високопосадовці часто беруть участь у молитві за Україну в Софії Київській (у 2019 році таку молитву вперше за багато років не проводили).
На День Незалежності часто організовуються військові паради. Вони відбувалися у 1994, 1998-2004, 2008, 2009, 2014-2018 та 2021 роках.
З початку повномасштабної війни у Києві у 2022 та 2023 роках, замість офіційного військового параду, на Хрещатику була виставлена розбита російська техніка.
Традиційно, на День незалежності українці та гості країни вдягають національний одяг — вишиванку, а до повномасштабної війни у різних містах проводили концерти.
Фото: Pexels
А якщо тобі кортить більше дізнатися про здобуття суверенітету нашою країною-сусідкою, то читай наш матеріал про День незалежності Польщі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.