Виноград — улюблені ласощі багатьох. Тому зустріти його можна на дачах, в заміських будинках і навіть біля великих багатоповерхових будинків. Виростити родючий кущ винограду може навіть початківець.
Читай, як правильно садити виноград з лози або гілки весною, всі тонкощі посадки — у нашому матеріалі.
Виноград можна висаджувати як навесні, так і восени. Якщо обрати для посадки весну, то терміни залежатимуть від погодних умов і від типу кореневої системи саджанця.
При відкритій кореневій системі саджанці винограду висаджують ранньою весною, починаючи з кінця березня. У кожному регіоні буде свій період посадки, що залежить від загального правила — стійка температура повітря в межах +10-15°C, а ґрунту — +8-10°C.
Закрита коренева система саджанців дозволяє посадку пізніше, у другій половині травня.
Майбутній виноградник слід закладати в південній або південно-західній частині ділянки. Місце повинно бути захищене від північного вітру, а відстань від великих дерев повинна становити 4-6 м.
Виноград не переносить низькі, мокрі місця з засоленим ґрунтом. В іншому випадку необхідно проводити дренажну систему для відводу зайвої води.
Ґрунт виноград любить родючий і пухкий.
Посадкова яма має бути шириною 50-60 см і глибиною 70-80 см. ЇЇ заправляють ґрунтом за 10 днів до безпосередньої висадки саджанця. Якщо висаджуються відразу кілька саджанців, то відстань в ряду між ними має бути 2-3 метри.
На дно ями обов’язково укладають дренаж. Далі готують поживну суміш зі змішаної садової землі з органікою (2-3 відра перегною або компосту, у який додають 200 г суперфосфату і сульфату амонію, золи 2-3 склянки, а якщо ґрунт глинистий — пісок і розкислений торф), укладають на дно ями шаром 30-40 см, утрамбовують, заливають 2-3 відрами води, накривають невеликим шаром садового родючого ґрунту і дають осісти.
Саджанцям з відкритою кореневою системою злегка підрізають верхівку. В місці зрізу пагін повинен бути світло-зеленого кольору. На саджанці повинно залишитися не більше 4-5 найсильніших бруньок, інші видаляють.
На 1-2 см підрізають коріння, залишаючи довжину 15-20 см. На зрізі корені повинні бути білувато-жовтого кольору. Це необхідно для стимуляції розгалуження коренів.
Перед посадкою корені замочуємо у воді протягом на 18 годин. Після вимочування бажано потримати коріння в розчині стимулятора росту, але не більше 5 хвилин.
Після висадки ставимо підпору і поливаємо 1-2 відрами води.
Якщо після вбирання вологи земля дала усадку, досипаємо родючий ґрунт. Після закінчення посадки рекомендується замульчувати верхній шар ґрунту сіном, торфом, перегноєм, скошеною сухою травою або перепрілою тирсою. Під час вкорінення саджанця, 1-1,5 місяця, йому протипоказані прямі сонячні промені, тому необхідно притінення.
Саджанці з закритою кореневою системою не потребують довгої підготовки. Їх просто слід висаджують в посадкову яму на рівний, підготовлений шар ґрунту.
Подальший післяпосадковий догляд полягатиме в регулярному зволоженні, розпушуванні, у можливій обробці від хвороб і шкідників, мінімум одному підживленні, підв’язування, правильному прищипуванні й видаленні зайвих пагонів. Перший урожай слід очікувати вже на наступний рік.
Хочеш ласувати своїм, домашнім виноградом? Скористайся нашими порадами — попробуй його виростити.
А ще тримай матеріал про те, що можна садити після помідорів, щоб не пропав урожай.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.