Кажуть, людина є тим, що вона їсть. Якщо у твоєму раціоні багато овочів та фруктів, організм отримує з них вітаміни та мікроелементи для здорового функціонування своїх клітин, а їжа перетворюється на справжні природні ліки. Серед таких справжніх харчових скарбів — ягода ірга, маловідома, проте дуже корисна.
Ірга — невеличкий кущ, декоративний, ароматно квітучий, медоносний, плоди якого зовні схожі на лохину. Вони з’являються на прилавках магазинів і у свіжому, і у замороженому вигляді, проте далеко не всі знають. Що ж це за ягода та чи є від неї користь.
Насправді ірга дасть фори таким чемпіонам вітамінів як лимони, яблука чи шовковиця. За даними сайту sciencedirect, ця ягода багата мінералами та мікроелементами. Тож можна не шукати їх в аптечних пігулках, а споживати іргу. Це природне джерело марганцю, магнію, заліза, кальцію, калію та міді. А також вкрай корисного для очей лютеїну.
Вміст вітаміну С у ягодах ірги (114 мг/100 г) є вищим, ніж у більшості звичайних фруктів, таких як ківі, апельсин, полуниця, ожина, чорниця, яблуко.
Рекомендоване добове споживання вітаміну С для дорослих становить 60–90 мг, отже, 100-грамова порція стиглих ягід ірги повністю задовольнить денні потреби людини у вітаміні С.
Здавна іргу вирощували й багато вживали в їжу у північній Америці, зокрема — в Канаді. Там її вважають лікувальною ягодою. Її плодами лікують захворювання шлунку та кишківнику. Зі стиглих ягід готують очні та вушні краплі. А відварену кору використовують як дезінфекційний засіб.
Сучасні наукові дослідження виявили, що кілька сортів ірги мають у складі речовини, які активно поглинають вільні радикали (через високий вміст антоціанів) і чинять противірусну дію проти кишкового коронавірусу. Також плоди здатні регулювати ліпідний обмін.
Ірга містить вітамін Р, який нормалізує рівень цукру в крові, стимулює функції серцевого м’яза. А також каротин, який зміцнює імунітет. Пектини в складі ягоди нормалізують роботу шлунка та чистять організм від баласту.
Відвар з ягід п’ють при високій температурі та нежиті.
Стиглі плоди ірги мають приємний солодкий, з відтінком яблука, смак — їх можна додавати у фреші, пироги, тістечка, варення, джеми, желе, каші та закуски.
Проте є для споживання ягоди й протипоказання. Відвари та компоти з ірги мають заспокійливий вплив, уповільнюють швидкість реагування, тож їх не рекомендують пити вранці, якщо, приміром, сідаєш за кермо автомобіля.
Деяку шкоду ірга може принести й людям, які страждають на хронічні закрепи. Ягода містить дубильні речовини, які можуть посилити проблему.
Раніше ми писали, чим корисна полуниця та кому її не можна їсти.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.