Освіта є важливою частиною життя для багатьох людей. З розвитком та під впливом тих чи інших факторів, освітній процес дещо змінився, перемістив акценти й трансформувався. Зокрема, через пандемію та війну в Україні зараз, чимало сімей розглядають дистанційну освіту, або, як альтернативу — сімейну форму навчання.
Що таке сімейна (домашня) форма навчання, як її організувати вдома, як повернутися з сімейної форми навчання на звичайну та як оплачується сімейне навчання — відповіді на всі ці запитання знайдеш далі у матеріалі Вікон.
Сімейна (домашня) форма навчання — це освіта дітей вдома, де процес організовують батьки. Саме батьки несуть відповідальність за якість та рівень здобутих дитиною знань на домашній формі.
Оцінювання дитини проводять шкільні вчителі у випадку, якщо дитина не досягає своєї норми знань відповідно до програми, педагоги можуть рекомендувати повертатися на очну форму навчання.
Закон України Про освіту передбачає реалізацію концепції Нової Української Школи, яка пропонує, зокрема, й домашнє навчання. Таке положення стосується усіх державних шкіл без винятку.
Дитина, яка навчалася за такою схемою, має право на отримання атестата та диплому, як і решта її однолітків, які навчалися в очному форматі.
Адміністрація навчального закладу не має права відмовити батькам у переведенні дитини на домашню форму навчання.
Якщо рівень знань дитини хоча б з одного предмету є нижчим за задовільний рівень, педагогічна рада може рекомендувати переведення дитини на очне навчання (1-4 класи) або перевести учня на очне навчання (5-11(12) класи).
Важливо розуміти, що освітній процес вдома організовують батьки. Школа може допомогти, надаючи книги та консультації, допомогу вчителів. Та слідкувати за процесом мають батьки.
Дитина має не відставати від однолітків, а рівень знань має відповідати показникам Держстандарту.
Для цього учні проходять оцінювання не менше, як двічі на рік. Формат оцінювання визначає заклад освіти.
Рexels
Згідно з Положенням про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, сімейна (домашня) форма навчання передбачає:
Як пояснюють в НУШ, оцінювання дитини, яка навчається на домашній формі, здійснюється дистанційно або очно. Наприклад, підсумковий контроль здебільшого здійснюється письмово у відеоформаті.
— Для цього створюється комісія з учителів, дитина отримує завдання з кожного предмета, які розробили педагоги та затвердив керівник закладу освіти. Оцінювання проходить за окремим графіком протягом двох тижнів, щоб учні мали достатньо часу на підготовку, — пояснюють там.
На виконання завдання відводять 45 хв, як і у звичайній школі. Завдання надсилають на корпоративну пошту вчителям.
Для того, щоб перевести дитину на домашнє навчання, потрібно зрозуміти, чи готова дитина й батьки до такого досвіду.
Якщо так, варто написати відповідну заяву. За винятком особливих вимог школи, ніяких документів для переведення на іншу форму, непотрібно.
Заяву має написати хтось із батьків або учень чи учениця, якщо він (вона) повнолітній (-я). Зразок заяви мають надати у школі.
Таку заяву має розглянути керівник (-ця) закладу й поінформувати про особливості домашнього навчання. Тоді школа складе план навчання для дитини та батьків й директор (-ка) має видати спеціальний наказ про переведення.
Найкраще організовувати це на початку навчального року, але можна й посеред навчального процесу.
Для того, щоб знову повернутися до очного навчання, батьки мають написати відповідну заяву без жодних пояснень про причину такого рішення, й за два тижні після цього дитина зможе повернутися до класу.
Експерти радять з відповідальністю підійти до організації освіти в домашньому форматі. Адже сімейне навчання має низку недоліків, зокрема, й складність засвоєння матеріалу самотужки, відволікання дитини тощо.
Для кращого навчального процесу:
Зарплата педагогів, які навчають дитину на домашній формі навчання, оплачується коштами освітньої субвенції. Оплата за години індивідуальної роботи здійснюється відповідно до пункту 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.
Передбачається, що зарплата такого працівника освіти визначається за формулою: (ставка × фактичне навантаження на місяць) / на встановлену норму годин на тиждень.
Однак, відповідно до пункту 73 Інструкції № 102, погодинна оплата праці педагогічних працівників закладів освіти допускається лише при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх у зв’язку з хворобою або з інших причин педагогічних працівників, яке тривало не більше двох місяців.
Раніше ми розповідали тобі, що таке дуальна форма навчання та як вдало поєднувати дві освіти одночасно.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.