Українська шкільна освіта продовжує реформуватися. Ще у 2016 році почала діяти Нова українська школа (НУШ), згідно з якою учні навчатимуться 12 років.
Утім, вперше 12 класів в Україні з’явиться у 2025 році. Читай, скільки класів в Україні зараз та як зміниться система освіти.
Навчання в українських школах можна поділити на три етапи:
Реформа старшої школи має бути завершальним етапом реформування загальної середньої освіти. Відповідно до закону Про освіту, остаточний перехід має відбутися у 2027 році, коли перші учні НУШ дійдуть до 10 класу.
Проте на етапі підготовки та громадського обговорення проекту реформ було запропоновано почати перебудову старшої школи раніше — з 2024 року, що й було закріплено в законі Про повну загальну середню освіту.
До середини 2022 року (початок НУШ у 5–9 класах) школам потрібно було визначитися зі своїм подальшим спрямуванням. Тобто визначити, чи лишаються початковими школами, гімназіями (тобто середніми школами), профільними ліцеями чи школами, які надають освітні послуги одразу на кількох рівнях (І-ІІ, ІІ-ІІІ чи І-ІІІ).
Після 9 класу підліток буде обирати бажаний формат подальшої освіти. Учні матимуть змогу вибирати між академічною та професійною середньою освітою.
Фото: Pexels
В рамках реформи Нова українська школа у 2025 році почнеться пілотний проект переходу на 12-річне навчання.
У 2024 році планують відібрати школи, які стануть ліцеями та на базі яких відбуватиметься тестування. Згідно з реформою, мають зменшити кількість предметів. Про це розповів заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній під час стратегічної сесії в межах швейцарсько-українського проєкту DECIDE Децентралізація для розвитку демократичної освіти.
— Починаючи з 2027 року, старші класи будуть з 10 по 12 клас.
До старшої школи додається 10 клас, в якому учні матимуть змогу надолужити освітні втрати та, можливо, змінити думку про предмети, які колись здавалися нецікавими, — сказав Завгородній.
Він пояснює, що у 10 класі буде найбільше обов’язкових предметів, але з кожним роком їхня кількість зменшуватиметься. А учні зможуть ще раз утвердитися у виборі профілю або обрати інший.
Деякі батьки вибирають приватні школи для своїх дітей. Раніше ми розповідали, як вибрати приватну школу й на що звернути увагу.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.