В умовах постійних відключень світла та нестабільних графіків, так хочеться стати хоча б трохи більш енергонезалежними. І на шляху до своїх мрій дехто може обрати сонячні панелі, які здатні генерувати електроенергію умовно від променів сонця, якого зараз чимало.
Але скільки саме струму можна отримати щомісячно від панелей? Та чи варті вони всіх витрат? Редакція OBOZ.UA за допомогою спеціального калькулятора розрахувала енергоефективність цього пристрою та визначила його загальну користь для родини.
Насамперед потрібно знати, що для встановлення сонячних панелей потрібна також зарядна станція, або ж інвертор та акумулятор. Деколи всі ці пристрої продаються вже у комплекті, але завжди варто звертати увагу на їхню наявність.
При цьому також потрібно подивитись, чи сумісна панель із зарядною станцією. Адже якщо панель буде розрахована на 200 Вт, а станція на менше, то остання просто залишиться з пошкодженим вхідним портом.
Ціни на самі панелі можуть бути різними й стартувати від кількох тисяч, а закінчуватись на позначці у сотні тисяч гривень за цілу сонячну електростанцію. Проте з посиленням відключень та підвищенням попиту на панелі, їхня ціна може значно зрости.
Якщо говорити про портативну станцію на 350 Вт, то вартість моделі може становити близько 25 тисяч гривень. Її площа становить два квадратні метри. Якщо встановити її під кутом у 35 градусів у Київській області, то за рік можна отримати близько 259 кВт-год струму. Тож у разі, якщо тариф на електроенергію не зміниться, то її вартість буде окупатись десятиріччями.
А ось якщо людина проживає у південних регіонах, наприклад, в Одеській області, то там вона за рік зможе отримати 306 кВт-год.
Фото: Unsplash
Якщо ж обрати більш бюджетний варіант з такою самою площею та потужністю у 300 Вт, то окупитись така панель може за п’ять-дев’ять років, залежно від того, чи зміняться тарифи на світло.
Однак на окупність станції розраховувати не слід, адже ціни змінюються, і тарифи теж. Це більше додаткове джерело енергії, яке може допомогти у складній ситуації.
Якщо на панелі зазначена певна її потужність, то не варто розраховувати на те, що вона буде стабільно видавати стільки енергії. Спершу пристрій має зарядитись світлом, що відбувається приблизно з 11:00 до 20:00 годин. Повністю зарядитись від панелі, наприклад, станція на 512 Ват-годин може за приблизно 6,4 години. І це за умови, якщо панель буде віддавати їй стабільно 80 Вт щогодини.
Інколи панель потужністю 300 Вт може видавати 150-160 Вт, а часом її максимум це 80 чи навіть 50 Вт. Усе залежить від того, чи сонячний день та чи правильно розташована панель. Тому може довестись встановити кілька панелей, щоб забезпечити необхідною енергією квартиру.
Разом з тим, навіть максимальна кількість панелей, які, наприклад, можна встановити на балконі, не можуть забезпечити всі потреби квартири.
Для цього буде потрібна площа в декілька десятків квадратних метрів сонячних панелей. А розмістити їх може завадити заборона на самовільну зміну фасаду будинку.
— Ефект від розміщення панелей для кожного балкона треба рахувати окремо. Є калькулятори, які дозволяють задати кут нахилу та орієнтацію в просторі, щоб порахувати обсяги генерації, — пояснив у коментарі OBOZ.UA голова Асоціації енергоаудиторів Вадим Литвин.
Тому Вадим Литвин запевняє, що покращити комфорт сонячні панелі можуть, але значно заощадити чи повністю забезпечувати весь рік не вдасться. Адже взимку генерація цього пристрою може впасти всього до 9%.
Це чудове рішення, однак в умовах квартири завдяки панелям забезпечити енергонезалежність житла неможливо.
Усе більше чуєш тези, що нібито Україна продає електроенергію? Тоді читай, чи можливо це та яка ситуація в енергосистемі зараз.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.