Україна продає електроенергію, влада ділить награбоване, а все це — чергова політична змова… Такі наративи зараз можна почути не з російського телебачення, а в Україні, між звичайного населення. У кафе, в перукарні чи на робочих дзвінках по Zoom лунають припущення, що Україна експортує електрику, і саме тому нам не вистачає світла.
Та чи можливо це взагалі? Дані, які наводять в Укренерго свідчать, що російські обстріли критичної інфраструктури завдали Україні збитків, що приблизно дорівнюють кількості споживання електроенергії у пікові години влітку Словаччини та країн Балтії разом!
Вікна-новини поцікавилися, яка ситуація в енергосистемі нашої держави зараз. Ми зібрали актуальні дані, а розібратися у всьому допоміг експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
У матеріалі ти знайдеш відповіді на запитання:
За даними Укренерго, внаслідок російських обстрілів Україна втратила 9 ГВт виробничої потужності електростанцій.
І тут варто акцентувати не лише на цифрі, а й на причині — саме російські обстріли завдали українцям таких втрат.
Наприкінці червня 2024 року голова правління Укренерго Володимир Кудрицький в інтервʼю hromadske пояснив, що навіть збільшення імпорту не може повністю нівелювати ті втрати, які зараз є в українській енергосистемі.
До прикладу, максимальна технічно можлива потужність зараз, за словами Кудрицького, сягає 1,7 ГВт на годину, а Україна втратила 9 ГВт.
Unsplash
Окрім зрозумілої причини, на відсутність світла впливають й інші фактори, зокрема, погодні умови: через аномальну спеку та грози станом на 17 липня в деяких регіонах знеструмлено понад 25 тис. споживачів у Львівській та Закарпатській областях — повідомляло Міненерго.
Станом на кінець червня 2024 року, Росія знищила 80% українських ТЕС та 40% ГЕС, — про це йдеться у звіті Міжнародного Валютного Фонду.
За оцінкою директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, з початку війни залишилося всього 25-30% від усіх потужностей, які Україна мала до 24 лютого 2022 року. Про це він заявляв в ефірі Українського Радіо на початку травня 2024 року.
Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп у коментарі Вікна-новини зазначив, що зараз Україна самостійно може виробляти близько 8 ГВт електроенергії.
Буває більше, буває менше, але це близько 8 ГВт, — сказав він.
— Чому критичний момент настав саме в липні, а не раніше?
— У липні в нас суттєве зростання споживання через спеку, і також більше виведено атомних блоків (на ремонт — ред.). Також варто враховувати обстріли навесні, які погіршили ситуацію.
Ми реально могли нести більше навантаження — до 10 ГВт видавали. Тобто погода, додаткові обстріли та факти ремонтів електростанцій, підготовки до зими стали ключовими, — пояснив експерт.
— З чим можна порівняти втрату потужностей в 9 ГВт?
— Встановлена потужність атомних енергоблоків, що розташовані на підконтрольній Україні території — 7,6 ГВт. Середнє споживання взимку було 16 ГВт, а в період -10ºС — всі 18 ГВт.
Нині наші втрати сягають половину того, що Україна могла виробляти та споживати взимку, — підсумував експерт.
Володимир Кудрицький у тому ж інтервʼю спростовував інформацію про експорт електроенергії з України.
— Я з великим подивом читаю дописи в соцмережах, в яких показують фізичні перетоки електроенергії з України, відображені на сайті ENTSO-E, і стверджують, що нібито це експорт.
Насправді це транзитні фізичні перетоки. Наприклад, Румунія може транспортувати електроенергію через Україну до Угорщини через слабкі зв’язки у своїй енергосистемі.
Це означає, що електроенергія заходить в Україну і виходить, не залишаючись у нас. Україна нічого не експортує і нічого не втрачає, — зазначав Кудрицький.
Андріан Прокіп зазначає: технічно експортувати електроенергію можливо, але експорт зараз не відбувається, бо є пріоритетніші цілі — забезпечення внутрішніх потреб.
— Дані платформи прозорості обʼєднання системних операторів країн Європи чітко свідчать про те, що немає ніякого експорту вже понад два місяці. Є фізичні перетоки, коли потужність йде десь в Україну, або десь з України, тобто у сусідні країни. В інший час потужність іде у зворотному напрямку.
І якщо порахувати нетто цих перетоків — забрати звідти імпорт, аварійну допомогу тощо, — вийде так, що у нас немає цих перетоків.
На сайті платформи прозорості є два розділи: перший — це фізичні перетоки, а другий розділ — це комерційні перетоки, тобто експорт-імпорт. І відбуваються маніпуляції, які розганяють росіяни, інфлюенсери, звичайні люди, які беруть дані фізичного перетоку і називають це експортом.
Але ці таблиці навіть по-різному виглядають, і той, хто розуміється в темі, він це бачить, — пояснює експерт.
На покращення ситуації в енергосистемі країни варто чекати уже незабаром, за умови відсутності обстрілів.
Про це говорив премʼєр-міністр України Денис Шмигаль: за його словами, полегшення прийде вже у 20-х числах липня 2024 року.
Ситуація в енергетиці має покращитися вже з 20-х чисел цього місяця. Продовжуємо децентралізацію енергетики, — писав він у Facebook.
На покращення ситуації впливає й підключення до енергосистеми блоку-тисячника, який планово мали вивести з ремонту лише з 20-х чисел місяця. Отож варто очікувати на скорочення дефіциту.
Pexels
Ми запитали в експерта з енергетики Українського інституту майбутнього, коли ж чекати на покращення в енергосистемі від моменту запуску ще одного енергоблока.
— Якщо не буде додаткових обстрілів і ремонти триватимуть у такому графіку, як це передбачено, то може навіть таке бути, що в середині вересня і в першій половині жовтня ми будемо без відключень, тимчасово. В листопаді вони (відключення — ред.) можуть повернутися.
Тобто ситуація буде покращуватися починаючи з серпня, але на вересень ми можемо вийти в такий, дуже гарний, момент за умови відсутності обстрілів, — зазначив експерт.
Також варто зауважити, що на ситуацію однозначно впливає спека: адже через аномальні температури використання електрики досягло свого піка, через що у системі сформувався дефіцит.
Не секрет, що сподіватися на безпроблемну зиму зі світлом 24/7 не варто. Більшість українців уже готуються до цього як фізично, так і морально. І не дарма.
Голова правління Укренерго в інтервʼю виданню hromadske, яке ми вже згадували вище, зазначав: зима буде непростою.
— Реальна ситуація залежатиме від багатьох чинників, основний із яких — обстріли. Неможливо зараз передбачити їхній характер, масованість і влучність.
Ми розглядаємо кілька сценаріїв, але завжди готуємося до найгіршого, — зазначив він.
Зокрема, за словами Кудрицького, песимістичний сценарій передбачає обстріли енергетичної інфраструктури, і як наслідок — вихід із ладу енергооб’єктів. Через це буде менше доступної генерації.
За оптимістичним сценарієм, обстріли скоротяться або їх не буде взагалі, і тоді вдасться відновити енергообʼєкти та зменшити кількість відключень.
Головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев у коментарі виданню 24 Канал зазначав, що ситуація взимку не зміниться, бо з настанням холодів збільшиться використання електроенергії.
Андріан Прокіп у коментарі Вікнам наголосив: дати точний прогноз уже зараз — нереально, бо все залежить від балансу потужності, а він, своєю чергою, залежить від ситуації з обстрілами, ремонтами, чи буде перегляд рішення НСОІ по збільшенню потужності імпорту.
— Там дуже широке поле можливих сценаріїв. Але як базовий сценарій, я б казав, що на зиму варто очікувати щось подібне, як було між початком липня, до того, що ми маємо зараз. Тобто є чотири години світла, а сім годин немає, або до того рівня, що сім годин світла немає, і дві години є.
І окреслюється без апокаліптичного сценарію, коли відбуваються обстріли, руйнуються потужності, — виснував Андріан Прокіп.
Раніше ми розповідали тобі, куди скаржитися, якщо вимикають світло поза графіком та які для цього мають бути підстави.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.