Білий військовий квиток — це військово-обліковий документ для тих, хто не придатний до служби в армії за станом здоров’я. Назва “білий” тягнеться за ним з часів Радянського Союзу, коли всім непридатним до військової служби чоловікам видавали квиток цього кольору.
У наші часи його колір такий самий, як і у звичайного документа. Це більше про статус, згідно з яким людину визнають такою, що не може брати участі у бойових діях. Розповідаємо, хто може його отримати та чи дає він право виїзду за кордон.
Стан військовозобов’язаного поділяють на дві категорії:
Поняття обмежено придатного скасували у 2024 році. Відтепер військовозобов’язаний за рішенням військово-лікарської комісії може бути визнаним придатним, тимчасово непридатним або знятим з військового обліку.
Чоловіків можуть визнати непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
У першому випадку йдеться про повне звільнення від мобілізації. У другому людина отримує відстрочку на певний термін, а згодом має знову пройти ВЛК, щоб отримати звільнення від служби або підтвердити спроможність до участі у військових діях.
Для повного зняття з обліку та звільнення від мобілізації ВЛК має встановити наявність таких хвороб:
З детальним переліком всіх хвороб, які надають статус непридатного або тимчасового непридатного можна ознайомитись у наказі Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 28 квітня 2024 року.
Для отримання білого військового квитка потрібно звернутися до ТЦК з таким пакетом документів:
Далі у центрі комплектування мають дати направлення на військово-лікарську комісію, яка підтвердить наявність небезпечної або важкої хвороби й видасть рішення про зняття з обліку. В окремих випадках там можуть дати тимчасову відстрочку на 6-12 місяців з повторним проходженням ВЛК.
А чи може чоловік з білим військовим квитком перетинати кордон? Державна прикордонна служба України пояснює, що громадяни України віком від 18 до 60 років, які мають відстрочку від призову чи виключені з військового обліку за станом здоров’я, мають право на перетин кордону за наявності інформації у військово-облікових документах про отримання такого статусу.
Це правило не розповсюджується на тих чоловіків, що мають статус тимчасово непридатного і повинні знову пройти військово-лікарську комісію.
А які штрафи накладатимуть за відсутність військового квитка ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.