Освіта для дітей надзвичайно важлива, держава намагається забезпечити навчання дітей навіть у маленьких селах, хоча це обходиться значно дорожче, а якість знань дітей є нижчою. Це показують міжнародні дослідження, як PISA, а також результати ЗНО (НМТ).
Тому уряд вирішив змінити фінансування оплати праці вчителів шкіл із малою кількістю учнів із 2025 року. У Міністерстві освіті й науки пояснили, що це означає.
З 1 вересня 2025 року не фінансуватимуть коштом освітньої субвенції заробітну плату вчителів у школах із кількістю учнів менш як 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року — менш як 60 осіб. Це рішення не стосується початкових шкіл і діятиме тільки для освіти на рівні 5-11 класів.
Утім, до розрахунку освітньої субвенції кожної громади додано всіх дітей шкільного віку. Тобто громада отримуватиме кошти на навчання всіх дітей, але не зможе витрачати їх на маленькі школи.
Тож органи місцевої влади мають вирішити, що вони робитимуть: довозитимуть учнів цих шкіл у найближчу більшу школу або оплачуватимуть працю вчителів малих шкіл із місцевих бюджетів.
Таке рішення — не нововведення. У 2016 році з освітньої субвенції припинили фінансувати школи, у яких навчаються менш як 25 учнів.
У школах І-III ступенів, у яких навчаються менш як 45 учнів, діти не отримують належний рівень взаємодії та не бачать прикладів для наслідування. Адже в одному класі вчаться п’ять-шість учнів, а через брак можливості сформувати клас (мінімум п’ять учнів) діти вчаться на індивідуальній формі або в зʼєднаних класах (початкова школа), які об’єднують дітей різного віку.
Малі школи також не забезпечені вчителями повною мірою. Тому часто вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, через це у таких школах є практика віддавати викладання деяких предметів непрофільним учителям.
Рівень знань учні у малих школах нижчий, а навчання обходиться дорожче.
На освіту одного учня із села держава в середньому на рік витрачає 30,4 тис. грн, а в місті — 24,4 тис. грн. У деяких селах вартість навчання одного учня сягає понад 51 тис. грн.
Це повʼязано з потребою утримувати й виплачувати зарплату працівникам великої кількості шкіл, у яких навчається мало учнів. Місцева влада повинна організувати підвезення дітей до опорної школи. Дітей у таких поїздках має супроводжувати вчитель. Для цього держава виділяє кошти на автобуси.
Але варто зауважити, що продовжиться фінансування початкових шкіл, які мають менш як 45 учнів, адже початкова школа має бути якнайближче до дитини.
Якщо місцеві органи не фінансуватимуть роботу малокомплектної школи самостійно, то вчителі матимуть можливість працевлаштуватися в опорних школах із забезпеченням підвезення.
Ще однією проблемою для українських шкіл є те, що мало молодих вчителів хочуть в них працювати. Раніше ми розповідали, з якими проблемами стикаються молоді вчителі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.