Українська енергетика стала ціллю номер один для російського ворога. Окупанти систематично, порушуючи всі норми та правила ведення війни, здійснюють атаки на обʼєкти критичної інфраструктури нашої країни. У такий спосіб вони намагаються не лише завдати фінансових збитків Україні, а й дестабілізувати людей.
Зокрема, кілька разів ірано-російські дрони низько пролітали над Хмельницькою атомною станцією. Про подібний випадок Енергоатом повідомляв й над Рівненською АЕС.
Раніше президент України Володимир Зеленський на виступі перед ООН заявив: Україна має докази, що РФ готує атаки на три українські АЕС. Ця інформація спонукала українців шукати інформацію про АЕС, її конструкцію та можливі ризики для цивільного населення та всієї екології загалом.
Ми розповімо тобі про Хмельницьку АЕС — яка потужність, скільки блоків має, як охороняється від атак РФ та яка історія цієї атомної станції на Заході України: читай про це далі у матеріалі.
Хмельницька АЕС розташована на Заході України, у місті Нетішин, на межі трьох областей: Хмельницької, Рівненської та Тернопільської.
Хмельницьку АЕС почали будувати у січні 1981 року, а вже 1987 року в роботу запустили перший ядерний реактор АЕС. Загалом атомна електростанція налічує два енергоблоки, другий реактор запустили у 2004 році.
Однак за планом будівництва, Хмельницька АЕС повинна була мати чотири енергоблоки. Та у 1990 році Верховна Рада України оголосила мораторій на будівництво нових АЕС, але другий енергоблок таки запустили.
Хмельницька АЕС має потужність 2000 МВт.
Електростанція підімкнена до енергосистеми трьома ЛЕП напругою 750 кВ та трьома ЛЕП — 330 кВ. Дві ЛЕП-330 кВ будуються. Після пуску енергоблока № 2 станція щороку генерує майже 15 млрд кВт електроенергії.
Відомо, що наразі у планах є будівництво нових блоків на Хмельницькій АЕС — добудова третього та четвертого.
Через постійні атаки Росії на енергообʼєкти України, серед населення виникають переживання щодо можливого вибуху на АЕС та наслідках катастрофи.
Зокрема, президент Польщі Анджей Дуда раніше заявляв виданню РАР, що існує ризик російської атаки на атомні електростанції України, наприклад ХАЕС та РАЕС. Тож, за його словами, потрібно бути готовими оперативно відреагувати у такому випадку.
Є небезпека атаки на інші електростанції — чи то Рівне, чи Хмельницький, і ми повинні це враховувати. Якщо будуть атаки, то треба буде негайно втрутитися, викликати фахівців, — наголосив польський президент.
Разом з тим, раніше кандидатка біологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН (Національна академія наук) України Олена Паренюк у коментарі виданню Суспільне Хмельницький пояснювала, як охороняється Хмельницька АЕС від дронів РФ та чи можливий вибух на атомній електростанції.
За її словами, у ЗАЕС є значні безпекові переваги порівняно з Запорізькою та Чорнобильською АЕС.
— Якщо на Чорнобильській АЕС медіатором нейтронів був графіт, то на реакторах типу Хмельницької АЕС уповільнювачем є вода.
Хмельницька АЕС є супербезпечною саме тому, що були враховані всі попередні помилки, — пояснила експертка.
До того ж Олена Паренюк зазначила, що ХАЕС є стратегічним обʼєктом, тож охороняється силами ППО.
Раніше ми розповідали тобі, скільки атомних електростанцій в Україні та де вони розташовані: читай за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.