Наприкінці вересня закарпатська Державна екологічна інспекція підрахувала збитки, яких завдали браконьєри незаконною вирубкою лісів. Вартість вже знищеного лісу — 32 мільйони гривень. Люди власними руками зруйнували навколишню екосистему українських Карпат.
Загалом за останні 20 років сталась вирубка 161 тисячі гектарів лісу. А це майже 10% усього лісового покрову.
Що може врятувати ситуацію та чи діють наразі нові закони й правила щодо заборони суцільних рубок — читай далі.
Щоб зрозуміти катастрофічність ситуації, слід зазначити, що масштаб знищеної території можна порівняти з площею Одеси, Львова, Харкова, Києва, Івано-Франківська і Тернополя. Карпати втрачають ліс швидкими темпами через те, що зазвичай люди вирубують стиглі і цінні породи дерев, які можна вигідно та дорого продати.
Насправді в Україні до 50-70% рубок є нелегальними. Хоча й лісники мають необхідні документи, проте невідомо, як вони їх отримали.
Закон спирається на певні санітарні вирубки, які сприяють догляду за лісом. Втім, насправді цього дотримуються лише на папері.
Про це говорить Дмитро Карабчук, засновник та виконавчий директор ГО Лісові ініціативи і суспільство.
Журналісти незалежного антикорупційного центру NGL.media поділилися інформацією щодо можливих способів розв’язання проблеми вирубки лісів.
У 2019 році було прийнято нову версію закону Про заборону на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових лісах Карпатського регіону. І здавалося б, саме це мало позитивно вплинути на ситуацію, проте нові правила призвели до негативних наслідків. Лісники знайшли шпарини у законі та почали цим апелювати.
Лісники вигадують, що ліс хворий. Тому, треба провести санітарні рубки. Простіше кажучи, знаходять способи, щоб рубати там, де держава заборонила, — стверджує еколог Петро Тєстов.
Зараз за такі дії людей карають за статтею 246 ККУ, але натомість судять за 367 ККУ. Насправді закон передбачає до п’яти років позбавлення волі за вчинення правопорушення, проте реальні терміни отримують одиниці.
Неминучість відповідальності — ось, що має реальне значення, — впевнений адвокат Олег Сторчоус.
Влада має застосовувати більш суворі методи покарання, а саме, щоб погроза вимірювалася у вироках. На жаль, зараз фокус уваги не сконцентровано на цій категорії злочинів. Варто налагоджувати оперативну взаємодію лісової охорони та поліції, що призведе до дієвих результатів.
Також дізнайся, чому тропічні ліси можуть втратити здатність до фотосинтезу.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.