Польща неодноразово доводила свою підтримку Україні у війні з Росією. Проте економічні відносини наших країн час від часу лихоманить: не встигли припинитися фермерські блокування пунктів перетину, як з’явилася нова перепона на шляху українського транспорту. Яка нині ситуація на кордоні з Польщею, і в чому причина нових затримок — читай у матеріалі.
З нуля годин 1 липня 2024 року польська сторона ввела нові обмеження на рух українських вантажівок. Як повідомляє Державна митна служба України, це обмеження стосується українських вантажних засобів, які не можуть пред’явити дозволи на міжнародні вантажні перевезення — дозвіл або книжку ЄКМТ (Європейської конференції міністрів транспорту).
Цей дозвіл є документом, який свідчить про те, що автомобіль належить до транспортної компанії, яка працює в країні-учасниці ЄКМТ на основі системи квот. Україна належить до ЄКМТ.
Проблема полягає в тому, що наразі Європейська комісія продовжила з Україною транспортний “безвіз”, термін якого спливав 30 червня 2024 року. Польській стороні про це відомо, тож подібних документів від перевізників вона не мала вимагати.
Як пояснив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач у своєму Facebook, 20 червня набуло юридичної сили продовження Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між Європейським Союзом та нашою країною.
До 10 червня діє перехідний період, який створений для того, щоб учасники руху могли адаптуватися до нових правил.
За словами Сергія Деркача, Міністерство інфраструктури Польщі було ознайомлене з цією постановою, адже отримала офіційне повідомлення про оновлення Україною Угоди з ЄС.
Ситуація, яка виникла, нині вирішується. Міністерство інфраструктури Польщі запевняє, що вони намагаються розв’язати проблему зі своєю Митною службою. Україна звернулася до Єврокомісії та повідомила про факт затримання наших вантажівок.
Європейська комісія також намагається вплинути на ситуацію, аби рух було відновлено.
Нагадаємо, що вперше Угода про автомобільний транспорт з ЄС була заключена 29 червня 2022 року, вона має на меті надати Україні більший доступ до світових ринків збуту. І полегшує нашим перевізникам транзит через країни ЄС.
Це, своєю чергою, призвело до збільшення українського експорту автомобільним транспортом до країн ЄС щомісячно на 300 000 тонн.
Від початку затримки вантажівок на пунктах перетину з польського боку почали рости черги з фур. Про це повідомив агентству Інтерфакс-Україна віцепрезидент Асоціації міжнародних перевізників України Володимир Балін. Він висловив сподівання, що всі проблеми розв’яжуться в понеділок.
На ранок 1 липня на пункті пропуску “Краківець-Корчова” стояли 68 автомобілів, потім їх кількість зросла до 127. Нові фури усе надходять.
Віцепрезидент АсМАП висловив припущення, що стався просто технічний збій.
Раніше ми розповідали, що можна перевозити через кордон з Польщею: детальні списки дозволеного та забороненого.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.