Інститут дослідження ринку праці та професій у Нюрнберзі провів власне дослідження інтеграції українців у Європі, порівнявши досвід Німеччини та інших країн ЄС. Мета — прослідкувати зайнятість українських біженців. Виявилося, що за рівнем працевлаштування українців Німеччина займає посередні позиції.
Яка ситуація із зайнятістю українців в інших країнах розповідаємо докладніше в матеріалі.
За показниками інтеграції українських біженців на ринок праці, Німеччина розташована приблизно посередині рейтингу, кажуть в Інституті дослідження ринку праці та професій.
На початку 2024 року працевлаштування українців у Німеччині досягло 27%. До прикладу, у Литві цей показник — 57%, у Данії — 53%, у Польщі — 48%.
Показники менше ніж 20% у Фінляндії, Норвегії, Румунії та Іспанії.
Одна з авторок дослідження Ксенія Гацкова пояснює, що високий рівень зайнятості можна спостерігати в країнах, які досі покладалися на тимчасове перебування біженців, а не на довгострокову інтеграцію.
У цих країнах українців швидко влаштовують на роботу без особливих кваліфікаційних вимог, а іноді й на місця зі складними умовами.
Зазвичай біженці працюють лише кілька годин на тиждень, часто за короткостроковими контрактами на визначений термін і на роботах, які є нижчими за їхню кваліфікацію.
— Наприклад, у Нідерландах рівень зайнятості високий через велику кількість людей, які виконують “роботи за викликом”. У Данії більшість біженців працюють прибиральницями, — зазначає експертка.
Також важливу роль відіграють і вимоги до інтеграції українців. Наприклад, одні країни вимагають знання мови з подальшим підтвердженням кваліфікації, щоб працювати на відповідних своїй професії роботах.
Цей підхід є кориснішим для ринку праці в довгостроковій перспективі та вигідним як для біженців, так і для країни, яка приймає, впевнена Ксенія.
У країнах з високим рівнем безробіття конкуренція за роботу є більшою, що ускладнює інтеграцію для українських біженців. Водночас державні виплати мають невеликий вплив на темпи інтеграції.
Високі показники зайнятості мають ті країни, де і до війни було багато громадян України. Покращити шанси на пошук роботи може гарне знання англійської мови.
Unsplash
Крім цього, українцям легше знайти роботу у країнах, де краще організований догляд за дітьми — наприклад, у Данії та Нідерландах. Широкий доступ до медичних послуг також підвищує працевлаштування.
Водночас деякі країни, на кшталт Німеччини, дотримуються принципу “мова перш за все”, що вимагає довшої інтеграції. Причина у тому, що там налаштовані на сталу інтеграцію українців, яка включає мові програми, підтвердження кваліфікацій та цільове працевлаштування.
Німеччина поставила собі за мету інтегрувати біженців якнайшвидше, але також у довгостроковій перспективі, — додає дослідниця.
А науковиця інституту Тереза Кох каже, що це необхідно особливо зараз, коли не вистачає кваліфікованих працівників:
— Важливо, щоб люди були працевлаштовані відповідно до їхньої кваліфікації. Українці добре освічені, вище середнього. Німеччина може використати цей потенціал.
А про зміни для українських біженців у Німеччині у 2024 році ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.