Очевидно, що розвиток у науці та цифровій реальності — не зупинити. Разом із тривогами та переживаннями, нові відкриття та удосконалення несуть покращення у життя кожної людини. Для просування інновацій та дотримання основних прав людини, технології взяли під контроль.
13 березня 2024 року Європарламент більшістю голосів ухвалив закон про Штучний Інтелект, що має гарантувати безпеку та дотримання основних прав громадян, одночасно стимулюючи інновації.
Що відомо про закон про ШІ та на що накладуть заборони — розповідаємо далі.
У середу парламент схвалив Закон про Штучний Інтелект, який має забезпечити дотримання основних прав людей, одночасно стимулюючи інновації.
523 євродепутати проголосували “За”, 46 — “Проти”, а 49 — утрималися.
Основним напрямком роботи є захист фундаментальних прав, демократії, верховенства права та стійкості навколишнього середовища від ШІ. Водночас закон має утвердити Європу як лідера у галузі інновацій та використання ШІ.
Регламент встановлює зобов’язання для ШІ на основі його потенційних ризиків і рівня впливу.
Документ описав заборонені програми, винятки та шляхи розвитку у майбутньому.
Закон має врегулювати “гострі кути” Штучного Інтелекту, аби його використання було корисним та безпечним для суспільства.
Unsplash
Нові правила забороняють певні додатки ШІ, які загрожують правам громадян, включно з:
Правоохоронні органи не можуть використовувати біометричні системи ідентифікації, однак є винятки у вузькопрофільних ситуаціях.
У документі закону йдеться, що RBI в реальному часі може бути розгорнуто лише за умови дотримання суворих заходів безпеки, використання обмежене за часом і географічно і за умови спеціального попереднього судового або адміністративного дозволу.
Такі види використання можуть включати, наприклад, цілеспрямований пошук зниклої особи або запобігання терористичному нападу.
Використання таких систем постфактум вважається випадком використання з високим ризиком, який потребує судового дозволу, пов’язаного з кримінальним злочином.
Приклади використання Штучного Інтелекту з високим ризиком включають критичну інфраструктуру, освіту та професійну підготовку, працевлаштування, основні приватні та державні послуги (наприклад, охорона здоров’я, банки), певні системи правоохоронних органів, управління міграцією та кордонами, правосуддя та демократичні процеси.
Закон врегульовує ризики, зобовʼязує вести журнали використання і забезпечувати нагляд з боку людини.
Також громадяни матимуть право подавати скарги на системи ШІ, отримувати пояснення рішень, які впливають на їхні права.
Також закон має вимоги до прозорості у використанні ШІ. Системи загального призначення мають відповідати законодавству ЄС про авторське право, публікувати докладні зведення про контент, який використовується для навчання.
Закон зобовʼязує маркувати зображення, аудіо- чи відеоконтент, що створений ШІ, аби не вводити користувачів в оману.
Також постанова Європарламенту наголосила на важливості доступності ШІ для малого та середнього бізнесу для розробки та навчання інноваційного штучного інтелекту перед його розміщенням на ринку.
Штучний Інтелект також може використовуватися й проти демократії та свободи слова. Раніше ми розповідали тобі, як РФ використовує ШІ у своїй пропаганді проти України.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.