З початком повномасштабного вторгнення у військкомати прийшли багато чоловіків та жінок, які хотіли долучитися до лав ЗСУ.
Однак взяли не всіх, а основною причиною відмов були супутні хвороби або погіршення стану здоров’я.
Придатний (-а) ти до служби чи ні, вирішує тільки військово-лікарська комісія (ВЛК) під час медогляду.
Наказом Міністерства оборони України Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України №262 від 27.04.2024 року, визначено перелік хвороб, які є підставою для винесення рішення ВЛК про непридатність і звільнення від мобілізації. Читай про це далі.
Новим законом про мобілізацію скасовано статус обмежено придатного до військової служби. Тепер в Україні більше не діє такий статус, у зв’язку з чим військово-лікарська комісія зможе зробити тільки два висновки придатності до військової служби:
Так, особи, які мали статус обмежено придатного повинні впродовж 9 місяців із моменту публікації закону повторно пройти військово-лікарську комісію, за результатами якої буде надано новий висновок.
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби військовослужбовців, військовозобов’язаних, призовників і резервістів. Якщо у людини є захворювання з переліку хвороб, то вона може бути звільнена від мобілізації.
Повністю непридатними до військової служби визнаються особи, яким встановлено діагноз:
Виявлені інфекції, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея, хламідіоз, трихомоніаз тощо), є підставою для рішення ВЛК про тимчасову непридатність і необхідність лікування.
У разі виявлення інших інфекційних і паразитарних хвороб ВЛК може визнати військовозобов’язаного обмежено придатним або відтермінувати його мобілізацію для проходження лікування.
Онкологічні захворювання можуть бути причиною для визнання непридатності тільки у важких випадках зі значним порушенням функцій організму:
Військовозобов’язані після хірургічного лікування, проведення цитостатичної або променевої терапії з приводу новоутворень, визнаються имчасово непридатними, такими, що потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків.
Військовозобов’язані, в яких діагностовано новоутворення (злоякісні чи доброякісні) у фазі тривалої стійкої ремісії після проведеного специфічного лікування під час воєнного стану визнаються придатними.
У більшості випадків військовозобов’язані з хворобами крові та кровотворних органів визнаються придатними, обмежено придатними та непридатними.
Військовозобов’язані після перенесених гострих хвороб крові, кровотворних органів та окремих порушень із залученням імунного механізму або хірургічного лікування визнаються тимчасово непридатними.
Повністю непридатними стають лише ті особи, чий стан діагностується як швидко прогресивний і декомпенсований (зі значним порушенням функцій органів і систем).
До переліку хвороб крові та кровотворних органів належать:
У цій категорії повне звільнення від служби отримають люди із:
Патології органів ендокринної системи, обмінні розлади та порушення обміну речовин можуть бути підставою для визнання непридатності тільки у випадках зі значним порушенням функцій.
З помірними порушеннями функцій чоловіків визнають придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Також військовозобов’язаних можуть визнати тимчасово непридатними, якщо є стани після перенесених гострих захворювань або хірургічного лікування з приводу хвороб ендокринної системи та прирівняних станів.
До таких хвороб належать:
Військовозобов’язаного визнають непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за тяжко та помірно виражених стійких психічних розладів:
Військовозобов’язані з патологіями нервової системи визнаються непридатними до військової служби у випадках зі значними порушеннями функцій, що швидко прогресують:
Непридатними до військової служби з виключенням із військового обліку визнаються ті особи, що мають:
Тимчасово непридатними (потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків) є люди зі станом після перенесених гострих хвороб ока та придаткового апарата або хірургічного лікування.
Слід зазначити, що повністю придатними до проходження військової служби визнаються особи, в яких діагностовано:
Більшість хвороб вуха є підставою для визнання особи придатною або непридатною у період воєнного стану.
Непридатним військовозобов’язаного можуть визнати у випадку виявлення таких хвороб:
Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються особи, в яких діагностовано:
ВЛК визнає непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку тих, у кого діагностовано:
Мобілізації в період воєнного стану не підлягають військовозобов’язані, які мають такі хвороби ЖКТ у важкій формі зі значним порушенням функцій:
Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються особи, в яких підтверджено:
З усіма іншими шкірними захворюваннями ВЛК ухвалює рішення про придатність або тимчасову непридатність у період дії воєнного стану.
Рішення ВЛК про непридатність до військової служби приймається, якщо діагностовано нижченаведені хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини:
Підставою для виключення з військового обліку є хвороби нирок і сечостатевої системи зі значними порушеннями функцій. А саме:
Непридатними до військової служби визнаються особи з вродженими вадами розвитку зі значними порушеннями функцій:
Підставою для повної непридатності до військової служби є наслідки впливу зовнішніх травмувальних факторів зі значними порушеннями функцій:
Стривай, не пропусти ще один важливий матеріал. Новий порядок військового обліку в Україні: що ти маєш знати, читай за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.