Війна залишає глибокі сліди не лише на полі бою, але й у душах тих, хто захищає нашу країну. Коли настає довгоочікуване повернення додому, багато військових стикаються з новим, не менш складним викликом — поверненням до мирного життя. І тут виникає явище, яке фахівці називають розладом адаптації.
Розлад адаптації — це психічний стан, який виникає як реакція на стресові фактори або значні зміни в житті людини. Тетяна Шапошник, психологиня лінії психологічної підтримки військових та їхніх близьких всеукраїнського кол-центру #ВАРТОЖИТИ, пояснила природу цього явища в Instagram Фонду Яніни Соколової.
Розлад адаптації може бути особливо поширеним серед військовослужбовців, оскільки вони часто стикаються зі значними змінами у своєму житті та середовищі.
Спричинити розлад адаптації можуть переїзди, тривалі періоди віддаленості від родини, розлучення, втрата близької людини, фінансові проблеми, фізичні або психологічні травми, військові операції, стресові ситуації на службі тощо.
Важливо розуміти, що розлад адаптації розвивається не у всіх військовослужбовців. Його виникнення залежить від низки чинників. До них належать:
Військовий психолог Сергій Березін в інтерв’ю Радіо Свобода виділяє такі ознаки розладу адаптації:
— Перше, це знижена емоційність. Військовослужбовцю доводиться переживати дуже багато стресових факторів, і якщо він на все буде емоційно реагувати, його психіка просто згорить. Тому мозок закривається в мушлю і знижується емоційність.
Друге, про що і як людина говорить. Чи є в неї постійно повторювані картини боїв? Як спить? Чи сняться кошмари? Це дуже яскравий показник, — говорить психолог.
Ці ознаки, упевнений фахівець, свідчать про те, що людині може знадобитися допомога. Також спеціалісти можуть зробити висновок, що адаптація військовослужбовця до цивільного життя може відбутися за якийсь час.
Фото: Unsplash
Для успішного подолання розладу адаптації та повернення до повноцінного життя необхідно:
Розлад адаптації є серйозним викликом для військовослужбовців, які повертаються до мирного життя. Однак, за умови своєчасного виявлення та правильного підходу до лікування, цей стан можна успішно подолати.
Ключовими факторами у цьому процесі є професійна допомога, активна участь самого військовослужбовця у процесі реабілітації та, звісно ж, підтримка близьких. Як спілкуватися із військовими після повернення з фронту, як їх підтримати, читай у матеріалі для нашого спецпроекту Без тіні війни.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.