Для міцних гарантій вступу до ЄС та збільшення податків необхідно провести ряд змін, зокрема тих, що стосуються митниці. Перезавантаження Державної митної служби — це одна із задач, яку Україна має виконати вже восени, щоб також отримувати міжнародну допомогу.
Про те, як відбуватиметься цей процес та з якими проблемами має впоратися реформа митниці Liga.net поспілкувалися з політиками та експертами.
Законопроект про реформування митниці №6940-д вже пройшов перше читання у Верховній Раді. Його зареєстрували у Раді в травні 2023 року. А вже у вересні 2024 є шанси на розгляд у другому читанні, розповів перший заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
За його словами, зараз триває фінальне доопрацювання з урахуванням зауважень від Міністерства фінансів.
Проект передбачає перезавантаження Державної митної служби комісіями, де вирішальний голос матимуть міжнародні експерти та представники бізнесу. Це стосується й обрання директора служби. Також передбачена переатестація всіх працівників.
Реформа митної служби загалом полягає в призначенні незалежних керівників. Найголовніше — це прозорий вибір керівника.
— Якщо немає довіри або є якісь проблеми з першою особою, то казати про те, що ми будемо пробувати якось міняти кашкети на рядових митниках. Ну, на мене, це досить іронічно, — пояснює екскерівник ДМС Максим Нефьодов.
Майбутній закон також містить алгоритм проведення незалежної оцінки діяльності митниці, визначає критерії ефективності роботи оновленої ДМС та контролю за нею.
Крім цього, голова Держмитслужби зможе призначати підлеглих без погодження з Міністром фінансів.
Pexels
Також запровадять щорічний зовнішній незалежний аудит для оцінки ефективної діяльності митниці. Негативний висновок може стати підставою для звільнення голови ДМС.
Перезавантаження митниці мають синхронізувати з процедурами нещодавно ухваленого проекту про перезавантаження Бюро економічної безпеки (БЕБ).
Згідно з ним, нового керівника митниці обиратиме комісія з шести членів, половина з яких — міжнародні експерти з правом вирішального голосу.
Міністерство фінансів не підтримало законопроект у першому читанні, обґрунтувавши це тим, що він містить норми про збільшення окладів працівників митниці, але без розрахунків додаткових витрат бюджету та джерел їхнього покриття.
Як стверджує Ярослав Железняк, зараз взаємодія з міністерством триває. Дещо можуть видозмінити, наприклад, підвищення окладів, необхідне для мотивації та ефективної роботи митників, може відбуватись поетапно.
У разі ухвалення закону весь процес перезавантаження триватиме не менше трьох років. Понад 90% із 10 000 співробітників мають пройти обов’язкову атестацію.
За оцінками Української ради бізнесу, схеми з ухилення від сплати податків через погану роботу митниці завдають втрат держбюджету у 120-150 млрд грн на рік.
Ці схеми можна умовно поділити на декілька типів:
Вступ до ЄС — непростий шлях, який вимагає від України готовності ще більше реформувати систему. МИ розповідали, які ще кроки потрібно виконати, щоб стати членом організації.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.