Утомлені дворічною війною захисники чекають на демобілізацію чи принаймні ротацію. Але закони народжуються дуже повільно, законопроект про мобілізацію може потрапити до сесійної зали не раніше кінця березня. Тож військові вимагають справедливості.
Коли законопроект про мобілізацію ухвалять у другому читанні — не береться прогнозувати ніхто, адже депутати засипали його чотирма тисячами правок. Тим часом на фронті критично бракує людей. Деякі підрозділи уже два роки без ротацій чи навіть відпусток.
Бійці стомлені та інколи радіють пораненням, бо лише так можна піти на відпочинок. Нині у ЗСУ намагаються провести аудит та оптимізувати вже наявні сили, щоб покращити ситуацію з ротаціями.
Боєць, який захищав Авдіївку до останнього, Віктор Біляк — утомлений, але жартує. Він — військовослужбовець 110 ОМБр. За два роки жодної ротації, у більшості — без бодай коротких відпусток.
Одного разу пересувався територією, на щось став — підірвався, різко заболіла нога. Перша думка була: “О, відпустка”. Потім дивлюся — нога ціла, блін.
До повномасштабної війни почергово половина бригад була на фронті, половина — на відновленні, повідомив командувач Сухопутних військ Олександр Павлюк. Тоді відпочинок тривав вісім місяців, зараз — максимум три. Але за браком людей у війську навіть таку ротацію провести складно.
Правки від депутатів затримують можливості ротацій. Найбільше всіх хвилюють санкції проти так званих “ухилянтів”. Але у профільному комітеті відхилили електронні повістки, арешти на майно та рахунки. Можуть допустити хіба вилучення водійського посвідчення.
Є питання і по демобілізації, адже у законопроекті прописано, що після 36 місяців служби має бути рішення ставки. Поки проблему ротації намагаються розв’язати наявними силами ЗСУ.
Аудит показав, що є тисячі військовослужбовців, які й дня не були на передовій, або, перебуваючи у тилу, отримували бойові виплати. Чотири сформовані бригади, наприклад, так і не змогли поїхати на фронт, бо не дочекалися техніки. Такі підрозділи треба реорганізувати.
Проміжних результатів аудиту не повідомляють. Але щонайменше 8 тис. військових, яких виявили як тих, що не були на фронті, отримали такий наказ. До того ж чимало військових отримували бойові, а були в тилу. Такі порушення зафіксували на Київщині, Хмельниччині, Житомирщині та Полтавщині.
У війську є люди на застарілих посадах, які сидять без діла. Тилові підрозділи — роздуті, лише 30% на фронті. Структура, каже Роман Костенко, лишилася з радянських часів. Результати аудиту відчутні вже — деякі бригади нарешті пішли на ротації.
Раніше ми розповідали, що росіяни вибрали новий напрямок штурму.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.